Krizin etkisi yayılıyor

Krizin etkisi yayılıyor

AVRUPA’da ve dünyada durgunluk belirtileri giderek artıyor. Birçok ülkede büyüme beklentileri düşürülüyor. Ülkemizde de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2012 büyümesinin, açıklanan hedef yüzde 4’ün altında gerçekleşebileceğini ifade etmişti.Çin ve İngiltere’den gelen bil

AVRUPA’da ve dünyada durgunluk belirtileri giderek artıyor. Birçok ülkede büyüme beklentileri düşürülüyor. Ülkemizde de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2012 büyümesinin, açıklanan hedef yüzde 4’ün altında gerçekleşebileceğini ifade etmişti.
Çin ve İngiltere’den gelen bilgiler de durgunluğun artma eğilimleri olarak yorumlandı. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’de ihracat verilerinin beklentileri karşılamayıp sert şekilde düşmesi, ülke ekonomisinin yavaşlamakta olduğuna dair kaygıları artırdı. Çin’de temmuz ayında yüzde 5 civarında artması beklenen ihracat rakamları yıllık bazda yüzde 1 artış kaydetti. IMF yaptığı açıklamada, Avrupa krizinin Çin’i tehdit ettiğini ifade etti.
İngiltere’de de son veriler, durgunluğun derinleştiğinin işareti olarak değerlendiriliyor. İngiltere Merkez Bankası, 2012 için büyüme tahminlerini, yüzde 2’den sıfıra çekti. İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu (ONS), gayri safi yurtiçi hasılanın nisan-haziran döneminde yüzde 0.7 küçüldüğünü kaydetti. İngiliz ekonomisi, büyük ölçüde inşaat, imalat ve servis sektörleri gibi sektörlerdeki küçülmeye bağlı olarak yılın ilk çeyreğinde yüzde 0.3 daralmıştı.
Ayrıca İngiltere’de dış ticaret açığı haziranda son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bir önceki aya göre ithal edilen mal ve hizmetlerin değeri, ihracattan 4.3 milyar sterlin (6.7 milyar dolar) fazla oldu. Mayısta açık 2.7 milyar sterlin (4.2 milyar dolar) olmuştu.
Açığın büyümesinin ana nedeni İngiltere’nin Avro Bölgesi ve Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelere ihracatının yüzde 4.6 oranında düşmesi. Uzmanlar, ihracatın azalmasının resesyonda olan ekonomi için daha kötü günlerin habercisi olabileceğini vurguladı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net