05 Ocak 2018 20:46

Türkiye Maden-İş’te değişen bir şey yok

İmbat Maden Ocağındaki delege seçimleri, Soma Katliamı'nda eleştirilerin hedefi olan Türkiye Maden-İş Sendikasında değişen bir şey olmadığını gösterdi

Paylaş

301 madencinin can verdiği Soma Katliamı’nda en fazla eleştirilenlerden biri de antidemokratik anlayışı ve işçiyi değil patronu gözeten tutumu nedeniyle Türkiye Maden-İş Sendikası oldu. Yine Soma’da bulunan İmbat Maden Ocağında, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen delege seçimlerinin yapılış şekli, Türkiye Maden-İş’te değişen bir şey olmadığını gösterdi. 

İmbat Madeni işçilerinin üye olduğu Ege Bölgesi Şubesi, yılbaşından önceki pazartesi günü işyerine delege adayları için başvuru ilanı astı. Ancak kısa süre sonra ilanlar indirilerek, aday olmak isteyenlere, “Süre geçti, aday olamazsınız” denildi. Yine yılbaşından önceki perşembe günü yapılan göstermelik seçimle delegeler belirlendi. Bir grup işçi ise itiraz için imza toplamaya başladı. Yeni kurulan Türkiye Maden-İş Soma 2 No’lu Şube’nin örgütlü olduğu Demireksport’ta da müdürler, “Aday olmayın, atamayla gelenlere şans verin” diyerek aday olmak isteyenleri geri çektirmiş, şube kuruluşu için atanan müteşebbis heyet yönetime gelmişti. 

TÜRKİYE MADEN-İŞ’İN 4 ŞUBESİ VAR

Soma’da meydana gelen, 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayetinin ardından Türkiye Maden-İş Ege Bölge Şubesi 3’e bölünmüştü. İmbat işçileri Recep Satır’ın başkanlığını yaptığı Ege Bölgesi Şubesinde kalırken, Soma Kömürleri işçileri Mehmet Şendil’in Başkanlığındaki Ege 1 No’lu Şubede, kamu işçileri de Soma Şubesinde bulunuyor. Bu şubelere yeni üretime başlayan Demireksport’taki işçilerin üye olduğu Soma 2 No’lu Şube de eklendi. Soma 2 No’lu Şubenin Başkanlığını da Erol Kasap yapıyor.

KATLİAM DAVASININ, BİR DURUŞMASINA BİLE KATILMADILAR

Türkiye Maden-İş’in Soma’daki şubelerinde yönetimi, katliamdan önce de sendikacılar ve müdürler belirliyordu. Katliamın ardından işçiler en çok, idarecilerin işçilerin ellerine tutuşturduğu zarfların sandığa atılması ile seçilen sendikacılara tepki göstermiş, sendika binasını binlerce işçi ile kuşatarak sendikacıları istifa ettirmiş ama Türkiye Maden-İş bunları dikkate almamıştı. Sendikacılar yine işverenlerin yönlendirmesi ve desteği ile koltuklarını korumuş hatta dönemin şube başkanı genel merkez yöneticisi yapılmıştı. Türkiye Maden-İş, 301 üyesinin yaşamını yitirdiği davayı sahiplenmediği gibi duruşmalara bir tek yöneticisi bile katılmadı. 

Öte yandan Soma davasının görülmesine 9 Ocak Salı günü devam edilecek. (Manisa/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tek tip kıyafet giydirilen Yıldırım, işkenceyi anlattı

SONRAKİ HABER

Almanya’da apartmanda patlama: 25 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa