05 Ocak 2018 20:13

Tek tip kıyafet giydirilen Yıldırım, işkenceyi anlattı

12 Eylül’de tek tip kıyafet giydirilen ve fotoğrafları çekilen Ali Yıldırım, yıllardır o fotoğrafı her gördüğünde işkenceyi hatırladığını söyledi.

Paylaş

12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevinde kardeşiyle birlikte tek tip kıyafet giydirildikten sonra çekilen fotoğraflarını her gördüğünde yaşadığı işkenceyi hatırladığını söyleyen Ali Yıldırım, “Bilinçli insanlar olsaydık asla giymezdik ve direnirdik” dedi.

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yürürlüğe konulan tek tip kıyafet uygulamasına yönelik tepkiler büyüyor. 12 Eylül askeri darbesi sonrası 1983 yılında getirilen tek tip kıyafet uygulamasına, 1984’te cezaevlerindeki siyasi tutukluların ölüm oruçlarıyla karşılık vermesi üzerine kısa süre sonra son verilmişti.

12 Eylül sonrası hayata geçirilen uygulamayla çok sayıda tutuklu işkenceye maruz kalmıştı. Bu tutuklulardan biri olan Ali Yıldırım (76), ağabeyleri Zübeyir ve İsmail Yıldırım ile birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde tek tip kıyafet giydirilen isimlerdendi.

Yıllardır o fotoğrafı her gördüğünde öncelikle maruz kaldıkları işkenceyi hatırladığını anlatan iki kardeşten Ali Yıldırım, bilinçsizce giydikleri tek tip kıyafetler nedeniyle ise mahcubiyetin ve yaşadığı işkencenin yıllardır sürdüğünü ifade etti. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde gözaltına alınmalarının ardından cezaevine götürülünceye kadar sürekli işkenceye maruz kaldıklarını anlatan Yıldırım, cezaevinde ise giydirilen tek tip kıyafetle birlikte işkencenin sürekli hale getirildiğini söyledi. 
 
“O kıyafetlerle insanlıktan çıkmıştık” diyen Yıldırım, o dönemde tek tip kıyafetin insan onurunu kıran son şey olduğunu söyledi. Kendilerinin ise bilinçli olmadıkları için kıyafetleri giydiklerini belirten Yıldırım, “Bilinçli insanlar olsaydık asla giymezdik ve direnirdik” dedi. 

Yıldırım, şimdilerde ise o kıyafetleri giymenin verdiği vicdan azabı ile yaşadığını belirtirken, bugün yeniden getirilen uygulamaya karşı kendisinin de dışarıdan siyasi tutuklulara destek vermeye çalışacağını ifade etti. Yıldırım, kardeşi İsmail’in bilinçsizce o kıyafetleri giymiş olmaları nedeniyle sonrasında sürekli kendisine “Keşke işkencelerde ölseydik” dediğini de aktardı. (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elazığ Cezaevi'nde açlık grevi: Can kaybı riski var

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa