05 Ocak 2018 19:25

82 yaşındaki kadın, 36 saat yerde yatmak zorunda kaldı

İsveç'te evinde yere düşen 82 yaşındaki demens hastası bir kadın, 36 saat boyunca yerde kaldı. Bakımından sorumlu şirkete soruşturma açıldı.

Paylaş

İsveç'te kendi evinde yere düşen 82 yaşındaki demens (bunama) hastası bir kadın, 36 saat betonda sırt üstü yatmak zorunda kaldı. Savcı, sırtında yaralar oluşan ve sussuzlukten ölme tehlikesi geçiren kadına bakmakla yükümlü özel bakım şirketi Attendo hakkında soruşturma başlattı. 

Skandal, Östersund ilinde yaşandı. 82 yaşındaki kadının bakımından bir yıldır Attendo şirketi sorumlu. Şirket personeli günde 4 kez eve uğramak ve kadını kontrol etmek ve ihtiyaçlarını karşılamak zorunda. 36 saat içinde 7 kez eve gelen personel, kadın kapıyı açmayınca geri döndü. 8. Defa geldiklerinde şirkette bulunan evin yedek anahtarını kullanarak içeri girince yerde sırt üstü bitkin bir vaziyette bulunan kadınla karşılaştı. 

SUSUZLUKTAN ÖLEBİLİRDİ

82 yaşındaki kadının oğlu Hans Loo, daha önceleri de şirketin hizmetlerinde aksaklıklar yaşandığını belirterek şirkete güveninin kalmadığını ve belediye bünyesinde kurulu hizmet şirketinin annesinin bakımını üstlenmesi için girişimde bulunduğunu söyledi. “Annem yerde susuzluktan ölebilirdi” diyen Loo, Attendo’nun bakım hizmetlerini üstlendiği diğer kişilerinde benzeri sorunlarla karşılaştığına dikkat çekti. 

Attendo’nun Östersund Şefi Marie Edh, bu tür özel konular hakkında gizlilik olduğu için açıklama yapamayacağını ancak bu tür ciddi olayları kendilerinin araştıracaklarını söylemekle yetindi. 

SAVCI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Hans Loo, Attendo şirketi hakkında görevini yapmayarak annesinin yaralanmasına yol açtığı için Attendo hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturma başlatan Savcı Eva-Lena Rimer, polise kadının sırtında oluşan yaraların ciddiyet derecesinin belirlenmesi görevini verdi.  Sağ partilerin hükümet oldukları dönemde sağlık ve bakım hizmetlerinin özelleştirilmesinden sonra kurulan Attendo kendi branşında İskandivaya’nın en büyük şirketi. İsveç’in yanı sıra Finlandiya, Danimarka ve Norveç’te de faaliyet yürütüyor.

ŞİRKET VERGİSİ ÖDEMİYOR

9,8 milyarlık cirosu olan şirket 2015 yılında % 9,5 oranında 933 milyon kron kar etti. Dagens Arena dergisi,  kar makinesi olarak nitelediği ve milyarlarca kron kar eden Attendo’nun şirket vergisi ödemediğini kamuoyuna açıkladı. Attendo’nun yeterli sayıda personel istihdam etmediği, çalışanlarını yüksek tempoyla çalışmaya zorladığı ve itiraz edenleri işten atmakla tehdit ederek susturduğu pek çok kez medyanın gündemine gelmişti. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÇMO: Türkiye’de sadece 6 ilin havası temiz

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmasına karşı fazla mesaiye kalmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa