05 Ocak 2018 08:48

AA muhabiri şikayet etti, Ahmet Şık'a bir dava daha açıldı

Anadolu Ajansı muhabiri Kerem Kocalar’ın 'Allah rızası için inceleyin' diyerek ihbar ettiği Ahmet Şık'a Twitter paylaşımları nedeniyle dava açıldı.

Paylaş

371 gündür tutuklu bulunan Ahmet Şık’ın Cumhuriyet ana davası ile birleştirilen dosyasında yer alan belgelere göre AA muhabiri Kerem Kocalar, 28 Kasım 2015 tarihinde BİMER’e Ahmet Şık’ın Twitter hesabını ihbar etti. Bunun üzerine Şık'a bir dava daha açıldı.

'ALLAH RIZASI İÇİN…'

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre Kocalar, ihbar metninde “Sosyal medya hesabı olan Twitter üzerinden kendisini gazeteci olarak tanımlayan *** mail adresli, Ahmet Şık isimli kişinin attığı twit’lere bakılmasını talep ediyorum. Çünkü adam alenen devleti tehdit ediyor ve bence teröre destek veren içerikler paylaşıyor. Sahmetsahmet kullanıcı adını kullanan şahsı Allah rızası için inceleyin” ifadelerini kullanmıştı.

TAHİR ELÇİ VE AYŞE ÇELİK PAYLAŞIMLARI

Antep'te ikamet eden Kocalar’ın şikayeti üzerine Şık hakkında burada soruşturma açıldı. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Şık’ın eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi, öğretmen Ayşe Çelik’in Kanal D’ye telefonla bağlanarak yaptığı açıklama nedeniyle açılan soruşturma ve Barış Akademisyenleri ile ilgili mesajlarında suç unsuru olduğu iddiasıyla rapor düzenledi. 

Dosyanın savcılığın yetkisizlik kararı ile İstanbul’a yollanmasının ardından Şık 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla açılan soruşturma kapsamında 7 Kasım 2016’da İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nda sorgulandı. Şık, Twitter hesabının kendisine ait olduğunu ve suçlama konusu paylaşımların ifade hürriyeti kapsamında kaldığını söyledi.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ AŞIYOR'

Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Asım Ekren, iddianamede, ifade özgürlüğünün bir dizi sınırlamaya tabi olduğunu savunarak, 'milli güvenliğin, toprak bütünlüğünün veya kamu emniyetinin, suçun önlenmesinin, gizli haberlerin ifşasına mani olunması, adalet kuvvetinin üstünlüğünün ve tarafsızlığının sağlanması konularında sınırlamaların dar ve ikna edici yorumlanması gerektiğini' belirtti. Ekren basın özgürlüğü ile ilgili Yargıtay Ceza Genel Kurulu ve AİHM kararlarından örnekler sıralayarak, Şık’ın paylaşımlarının ifade özgürlüğünü aştığını öne sürdü. İddianame İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 5 Ocak 2018

SONRAKİ HABER

Türk Metal Sendikası ve MESS toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa