Genel-İş: Taşerondan kadroya geçişte kayba izin vermeyeceğiz

İzmir’de belediyelerde örgütlü Genel-İş şube başkanları, taşeron şirketten belediye şirketlerine geçişte hak kayıplarına izin vermeyeceklerini söyledi

05 Ocak 2018 05:36
Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir’de belediyelerde örgütlü Genel-İş şube başkanları, taşeron şirketlerden belediye şirketlerine geçişlerde hak kayıplarına izin vermeyeceklerini, sözlü sınav ve güvenlik soruşturması adı altında elemeyi kabul etmeyeceklerini belirttiler. 

Düzenlemeyi kadro olarak kabul etmediklerini belirten Genel-İş 6 No’lu Şube Başkanı Emine Yılmaz, düzenlemenin OHAL kararnamesi ile çıkarılarak yargı yollarının kapatılmasına da tepki gösterdi. Belediye işçilerinin sadece ihale belasından kurtulacağını ifade eden Yılmaz “Bunun dışında kazanılmış bir hak bulunmuyor. Yönetmelikte bizi en tedirgin eden sözlü sınav ve güvenlik soruşturması. İçeriği ve neye göre yapacağı belli değil” dedi. 

TEPKİ GÖSTERMEMİZ GEREKİYOR

TİS sürecindeki belirsizliğe dikkat çeken Yılmaz şunları söyledi: “Yüksek hakemden çıkan son sözleşme bitene kadar TİS yapamayacağız. TİS, grev gibi haklarımız elimizden alınmış oluyor. İşçiler hak kayıplarının olmasından endişeli. Bu KHK’yi kabul etmiyoruz, mücadelemizi devam ettireceğiz.” 

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız ise KHK ile belediye şirketlerinde çalışan işçilerin de bu süreçten etkilenmesine tepki gösterdi: “İZELMAN veya İZENERJİ’de çalışan bir işçinin yine aynı şirkette çalışması için sınava tabi tutulması ve güvenlik soruşturmasından geçmesi, zorla emekli edilmesi kabul edilir bir şey değil. Binlerce işçi güvenlik soruşturmasına takılacak, binlercesi zorla emekli edilecek. Bakanlıkla yapacağımız görüşmelerden sonuç çıkana kadar İZENERJİ işçileri form doldurmayacak” dedi. 

KHK’nin işverenin elini güçlendirdiğini, hükümetin de kendine muhalif olanları komisyonlar yoluyla eleyebileceğini hatırlatan Yıldız, “Hükümet geri adım atmazsa bütün konfederasyonlara ve sendikalara çağrıda bulunarak sokakta buna karşı ciddi bir tepki koymamız gerekiyor” dedi. 

‘YANIT GREV OLMALI’

Genel-İş 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara da taşeron işçisinin 3 yıl boyunca TİS yapma hakkının elinden alındığını belirterek “İşçiler, yüzde 4’lük, sosyal hakların olmadığı, enflasyon verilerinden uzak, taleplerimize yaklaşmayan toplu iş sözleşmesine mahkum edilecek. Öte yandan kadro ve ilave tediye davası açanlar da geri çekmek zorunda kalacak. Bu da geçmişe yönelik bir kayıp olacak. Üyelerimizin haklarının korunabilmesi konusunda bu KHK’nin eksik ve yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda ilerleyen günlerde basın açıklaması, eylem ve çeşitli etkinlikler yapacağız. OHAL sonrası bir çok alanda 200 binin üzerinde insan işsiz bırakıldı. Güvenlik soruşturması bunun devamı niteliğinde. İktidar muhalif olan herkesi soruşturmayı kullanacağını düşünüyoruz. Olası hak kayıplarına ve işsizliğe karşı cevabımız genel grev olmalıdır” diye konuştu. 

‘KADRO TALEBİMİZ DEVAM EDECEK’

Adaletsiz bir şekilde başlayan sürecin belirsiz bir şekilde ilerlediğini belirten Genel-İş 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener de şunları söyledi “Belirsizliğin giderilmesi için daha net açıklamaların yapılması gerekmektedir. Güvenlik soruşturması normal bir belediye güvenlik soruşturmasından çok daha geniştir. 2 yıl boyunca TİS yapılmasının engellenmesi de hükümetin daha rahat hareket etme amacından dolayıdır.” 

Genel-İş 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu da “Bizim taleplerimiz karşılanmadı. Biz ilk günden bugüne taşeron sistemine karşı çıktık ve ayrımsız, şartsız, devlet kadrosu talebini dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Bunun mücadelesi devam edecektir” dedi.

ÖNCEKİ HABER

İSDEMİR TİS’i gibi olursa vay bizim halimize!

SONRAKİ HABER

Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanı Yılmaz seçim çalışmaları nedeniyle gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa