05 Ocak 2018 04:42

Birkaç puan ek zam için herkes birbiriyle yarış halinde

Beylikdüzü'de plastik enjeksiyon fabrikasında çalışan işçi yazdığı mektupta asgari ücretle ilgili çeşitli partiden işçilerin tartışmalarını aktardı.

Paylaş

Beylikdüzü Plastik Enjeksiyon 
fabrikasında çalışan bir işçi
İstanbul 

Merhaba Evrensel okurları ve işçi kardeşlerim. Ben Beylikdüzü ilçesi sınırları içinde, değişik firmalara, araba ve çamaşır makinası plastik parçaları yapan plastik enjeksiyon işinde çalışıyorum. Fabrikada yaklaşık 300 işçi çalışıyor. Buraya daha çok günlük 12 saat çalışmayı kabul eden işçiler ve fazla mesai ücreti ile aylık geçimini sağlayanlar çalışıyor. Asgari ücret alıyoruz, üzerine haftanın altı günü, günde dört saat mesai yaparak geçinmeye çalışıyoruz. Başka türlü geçinmek mümkün değil. Fabrika iki vardiya olarak, iki hafta gece, iki hafta gündüz çalışıyoruz. Gece vardiya sistemi bizi fazlasıyla etkiliyor ve uyku düzenimiz bozuluyor.

Sizlere fabrikadaki bazı gelişmeleri ve tartışmalarımızı anlatmak istiyorum. Öncelikle fabrikada AKP’li işçiler çoğunlukta. Şimdi bunlara MHP de eklendi. Çünkü 16 Nisan referandumundan sonra Devlet Bahçeli’nin yaptığı açıklamalar ve girişimler sonucunda MHP tabanı, AKP seçmeni gibi hareket ediyor ve onlar gibi davranıyor. AKP ve MHP seçmenini ayırmak mümkün değil. Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını AKP tabanı savunuyor, AKP açıklamalarını MHP’liler savunuyor.

Fabrikada henüz İYİ Parti olarak kendilerini ifade edenler yok, ama oy verecekler var. Fabrikada birkaç HDP’li var, fakat çok bir şey deme durumunda değiller. Hemen “terörist” damgası yiyorlar, bu nedenle fazlaca tartışmalara girmiyorlar. HDP’li bir arkadaşım her cuma günü sanayi içinde olan camiye, cuma namazına gidiyordu. Şimdilerde gitmiyor, neden gitmediğini sorunca, cami hocasının, AKP propagandası yaptığını, açıktan Hükümeti destekleyen ifadeler kullandığını, dini siyasete alet ettiğini, bu nedenle artık camiye gitmediğini, gitmeyeceğini söyledi. Bu ara cuma namazına gidenlerin yarım saati geçtiği koşullarda maaşlarından kesinti yapıldığını belirtmek isterim.

Fabrikada CHP tabanı ve seçmeni ise yaşanan gelişmelerden ve tartışmalardan yoruldu ve AKP seçmeni ile tartışamıyor. Son KHK’ler çıktığında AKP seçmeni ile tartışmaya çalıştım, AKP ve MHP’liler savunarak, “ülkenin geleceği için çıkıyor” diye KHK’leri savundular. CHP’li arkadaşlar bana “Artık bunlarla tartışma, bunlar bir şeyden anlamaz” diyerek, tartışmalara girmiyorlar, çünkü AKP seçmeni sıkıştığı anda “Reis her şeyi bilir, biz ona güveniyoruz” deyip işin içinden çıkıyor. AKP tabanındaki işçilerin bir bölümü tarikatçı ve bunlar durumdan çok fazlasıyla memnun, faaliyetlerini rahat gerçekleştirdikleri için AKP’nin politikalarını savunuyorlar. 

Fabrikada işçiler arasında kıyasıya bir rekabet var. Ustabaşıları ve müdürler üretimi artırmak için işçileri yarıştırıyorlar. Bir gecede 340 pres baskı yapan olursa, diğer gün 341 baskı istiyorlar, 341 yaptığında 342 istiyorlar. Sürekli baskı sayısı artığı için, tuvalete gitmek, çay içmek ve sigara içmeden feragat ediyoruz. Şimdi asgari ücret belirlendi. Fabrikadaki AKP ve MHP’liler olumlu değerlendiriyorlar ve önceki hükümetler daha az zam yapıyordu diye savunuyorlar. “Neden bu yapılan zammı beğenmiyorsunuz?” diyenler oluyor. Ama asgari ücret dışında ocak ayında yapılacak ek zamlar için de yarışa girmiş bulunuyoruz. Birkaç puan ve ek zam için herkes birbiriyle yarış halinde, en fazla üretimi yapmak için çalışıyoruz, ustabaşıların gözüne girmek, biraz fazla zam almak için daha fazla çalışıyoruz. 

Amerika Başkanının Kudüs kararı, Cumhurbaşkanının çıkışları gündem oldu. AKP’li işçiler, “Hükümet ve Cumhurbaşkanı ne yapıyorsa memleket için yapıyor” diye her şeyini savunuyorlar. “Amerika’ya kafa tutuyor, İsrail’e kafa tutuyor, daha ne yapsın” diyorlar. Anlayacağınız bir taraftan asgari ücrete yapılan zam karşısında fena değil diyorlar, bir taraftan üç-beş puan zam almak için yarış içine giriyorlar. Şimdilik yazacaklarım bunlar, bundan sonraki gelişmeleri yazmaya çalışacağım.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Patronlar mı kazansın?

SONRAKİ HABER

Habibe Çevik ve Fatma Akta'nın öldürülmesi davasında duruşma ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa