05 Ocak 2018 04:35

Patronlar mı kazansın?

Gebze'den bir işçi Evrensel'e yazdığı mektupta asgari ücrete verilen zam ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Paylaş

Gebze’den bir işçi

1603 lira olan asgari ücreti çok bulan patronlar bizim sırtımızdan kazandıkları kârlardan hiç söz etmezler. Daha çok kâr peşinde koşan patronlar, asgari ücretle çalışan işçileri makine gibi çalıştırıyor. Lafa gelince Türkiye son 10 yılda en gelişmiş ülke diyorlar ama asgari ücrette hiçbir ilerleme yok. Bir asgari ücretli işçinin evine ekmek götürmesi, ay sonunu getirebilmesi için günde 12 saat çalışması gerekiyor. Benim tanıdığım birçok işçi arkadaş hafta sonları bile ek işlerde, düğün salonlarında 40-50 lira yevmiye için çalışmak zorunda kalıyor. 

Cumhurbaşkanı ve Ekonomi Bakanı, “Asgari ücrete iyi zam yaptık” derken, patronlar hep bir ağızdan alkışlarken, asgari ücretle çalışan biz işçiler yine kara kara düşünüyoruz. Memleketinden göçüp büyükşehirlere gelen bizler, aldığımız ücretle geçinemiyoruz, üstüne borçlanıyor ve memleketlerimize geri dönmek zorunda kalıyoruz. Türkiye’de en zor şartlarda çalışan biz işçilerken, en düşük ücreti de biz alıyoruz. 

Patronların yemeklere gittiğinde 1 gecede verdikleri o bahşişlerle biz 1 ay boyunca geçinmeye çalışıyoruz. Asgari ücretten bile vergi alınırken biz işçilerin grevi, yiyecek, yakacak, çocuk parası, ikramiyesine kanunen yasak konuyor. Son 10 yılda bizlerin yaşamı zorlaşırken kimlerin zenginleştiğini unutmamamız gerekir. Türkiye asgari ücretle çalışan işçilerden vergi alıp gelişecekse niye o zaman patronlardan, devlet adamlarından vergi alınmıyor? Biz kiramızı, elektrik faturasını, su faturasını, doğalgaz faturasını, mutfak masraflarını 1603 lira ile nasıl karşılayacağız? Biz yemeklerimizi binlerce lira alan milletvekilleri gibi Meclis lokantasında da yemiyoruz. 

Bir yandan da mesela asgari ücretten 200-300 lira daha fazla maaş alan kimi işçi arkadaşlar, asgari ücret zammıyla hiç ilgilenmiyorlar. Oysaki asgari ücret hepimizi ilgilendiriyor. 10 yıllık bir işçi bile 2000 TL ücreti zar zor alırken beni ilgilendirmiyor denilebilir mi? Bundan vazgeçmemiz gerek. Asgari ücret hepimizi ilgilendiriyor. Çünkü biz kimsenin sırtından geçinmiyoruz, çalışıyoruz, alın teri döküyoruz. Karşılığını alabilmek için de sen ben demeden bir olmak zorundayız. Bu açıdan baktığım zaman da ben metal işçisi olmamama rağmen metal işçilerinin MESS patronlarına karşı verdiği ekmek kavgası beni ilgilendirmiyor diyebilir miyim? Her birimizin kazanımı bizlere yol açıp ışık tutacaktır. Asgari ücret için de geç kaldığımızı düşünmüyorum. Bu da hepimizin ortak derdidir. Bunun için birlik olmalıyız. Yoksa patronlar kazanır. Kazanır ve bizi düşünmeden kârına kâr katar. Biz de yine ay sonunu düşünürüz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçi kölece çalışmaya ‘tamam’ demeyecek

SONRAKİ HABER

Emek Partisi Yöneticisi Molla Ali Barsan, mezarı başında anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa