05 Ocak 2018 03:56

Hocaların ihraç edildiği ülkede öğrencinin geleceği olur mu?

GAÜN'den ihraç edilen akademisyen Sevgül Dönmez'in öğrencileri soruyor: Hocaların haksız yere ihraç edildiği bir ülkede öğrencinin geleceği olur mu?

Hocaların ihraç edildiği ülkede öğrencinin geleceği olur mu?

Paylaş

Başak DEMİR
Simay YALÇIN
Antep

‘Hocaların haksız yere ihraç edildiği bir ülkede öğrencilerin bir geleceği olur mu?’ Bu sözler, Gaziantep Üniversitesinden son KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden biri olan Sevgül Dönmez’in öğrencilerine ait. 

24 Aralık 2017 sabahı çıkarılan 695 ve 696 sayılı KHK’ler ile Türkiye genelinde 2076 kişi ihraç edildi.  OHAL ’le ve KHK’lerle geçen son bir buçuk yıl içinde binlerce akademisyen ihraç edildi. Son KHK ile ihraç edilenler listesinde adı geçenlerden biri de Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) araştırma görevlisi Sevgül Dönmez’di. Daha önce ihraç edilen binlerce akademisyen gibi keyfi bir şekilde hukuksuzca ihraç edilen Sevgül hocanın hikayesi,  OHAL ve KHK’lerle ihraç uygulamasının hangi boyutlara ulaştığını ve bu durumun üniversite yönetimleri tarafından keyfi olarak nasıl değerlendirildiğini görmek bakımından son derece çarpıcı. 

Öğrencileri tarafından çok sevilen Sevgül Dönmez’in ihracı bölümde öğrencilerin büyük tepkisine neden olmuş durumda. Gazetemize konuşan SBF Hemşirelik bölümü öğrencilerinin anlattıklarına bakılırsa,  Sevgül hoca, öğrencilerin sorunlarıyla çok ilgilendiği ve öğrencileri tarafından çok sevildiği için ihraç edilmiş adeta.  

BÖLÜM BAŞKANI KAFAYI TAKTI

Sevgül hocanın görev yaptığı Hemşirelik Bölümünden gazetemize konuşan 15’den fazla öğrencinin tamamı ihracın gerçek sebebinin bölüm başkanıyla Sevgül hoca arasındaki husumet olduğunu düşünüyor. Bölümde aldıkları eğitimin niteliksiz oluşundan, staj koşullarından, hocaların ve yönetimin ilgisizliğinden yakınan Hemşirelik bölümü öğrencilerinden biri Sevgül hocanın ihracını şu sözlerle değerlendiriyor:  “Bölümde nitelikli eğitim alabildiğimiz, sorunlarımızla ilgilenen, daha iyi bir eğitim ve stajla ilgili taleplerimizi bölüm yönetimine ileten, bölümde en sevdiğimiz hocamızdı Sevgül hoca. Bölüm başkanımız Zeynep Güngörmüş’ün bu durumdan çok rahatsız olduğunu, bu yüzden Sevgül hocaya sürekli baskı uygulandığını bütün öğrenciler biliyor. Sevgül hocanın bu yüzden ihraç edildiğini hepimiz biliyoruz.” 

‘ASIL SEBEBİ HEPİMİZ BİLİYORUZ’

“Bölüm Başkanı Zeynep Güngörmüş ile Sevgül Dönmez arasında uzun zamandır bir husumetin olduğunu fark etmiştik” diyerek söze giren başka bir öğrenci de şunları söylüyor: “Bu husumeti ilk, bölüm başkanının Sevgül hocayla bizi dersten attığında fark etmiştik. Bölüm başkanının Sevgül Dönmez hakkında fakültenin diğer öğretim elemanlarına asılsız iddialarda bulunduğuna ve bir karalama kampanyası yürüttüğüne de şahit olmuştuk. Daha öncelerinde Sevgül hoca konuyla ilgili defalarca yazılı ve sözlü şikayette bulundu ve geri dönüş alamadı. Buna karşın Sevgül  hocamız tehditlere maruz kaldı.  Zaten rektörlük tarafından bir dönem uzaklaştırılmıştı. Bunun nedeni Sevgül Dönmez’in daha önce ihraç edilen bir öğretim görevlisi arkadaşına sosyal medya üzerinden geri dönmesi için temennide bulunmasıydı sadece.  7 aylık bir inceleme sürecinin sonunda FETÖ’yle falan hiç bir ilgisi olmadığı anlaşıldı ve görevine geri dönmüştü. Ama bölüm  başkanı ve yönetim tarafından sevilmediği için yine ihraç edildi işte.” 

“Sevgül hocanın FETÖ'yle falan ne ilgisi olabilir. Hiçbir ilgisi olmadığını herkes gibi onlar da biliyor” diyen Sevgül hocanın başka bir öğrencisi de, “Sevgül hoca öğrencilerin sorunlarını dert ettiği için, staj ücretlerinin eksik ödenmesi ve sigorta ücretlerinin eksik yatırılması gibi öğrencilerin şikayetlerini ve taleplerini sürekli dile getirdiği için sevilmiyordu” diyor. 

ÖĞRENCİNİN YANINDA OLAN AKADEMİSYENİ İHRAÇ ETTİLER

Hemşirelik 3. sınıf öğrencilerinden biri ise OHAL ve KHK’ler yüzünden artık kendi geleceklerinden korkar hale geldiklerini, her sabah uyandıklarında acaba kimler ihraç edildi diye düşünür olduklarını dile getirerek, “Motivasyonumuz düşüyor, problemlerimizi çözebileceğimiz, taleplerimizi dile getirebileceğimiz akademisyenlerimiz zaten ihraç edilmiş durumda” diyor.

Görüştüğümüz  başka bir Hemşirelik öğrencisi: “İnsanların bu kadar kolay işinden atılabildiği bir ortamda, biz neye güvenerek okuyup hemşire ya da akademisyen olacağız? Geleceğe nasıl güvenle bakabiliriz ki?”

Sevgül hocanın öğrencilerinden biri de, “Gücü olan insanlar OHAL’i fırsata çeviriyorlar. Gidenlere değil kalanlara güvenmiyoruz artık” diyerek dile getiriyor tepkisini. 

Öğrenciler, “Sevgül Dönmez’in siyasi görüşü, etnik kökeni, inancı vs. bizim için hiç önemli değil. Verdiği eğitim ve bize kattıkları asıl önemli olandır” diyerek Sevgül Hoca’nın öğrencilerin sorunlarına duyarsız kalmadığını, taleplerine karşılık verdiğini ve bu durumun yönetimdeki fakültedeki bazı öğretim elemanlarını rahatsız ettiğini belirtiyorlar. 

Öğrenciler son olarak YÖK’ün Gaziantep Üniversitesindeki bu uygulamaları incelemesini ve taleplerini dikkate alarak Sevgül Hoca’nın ve kendilerinin mağduriyetine derhal son vermesi çağrısı yapıyorlar.  

ÖNCEKİ HABER

ABD ‘bomba Kasırgası’nın etkisi altında

SONRAKİ HABER

Fitch: Küresel kamu borçları hızla yükseliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa