04 Ocak 2018 18:52

Finlandiya'da işsizlerden 'Aktifleştirme Modeli' tepkisi

Finlandiya'da hükümetin işsizleri 'aktifleştirme' gerekçesiyle yaptığı yasal düzenlemeler protestoyla karşılandı.

Paylaş

Finlandiya'da hükümetin işsizleri 'aktifleştirme' gerekçesiyle yaptığı yasal düzenleme direnişle karşılaşıyor. Hükümeti haklarını kısıtlamakla suçlayan işsizlerin başlattıkları kampanyaya 50 bini aşkın kişi katıldı. Böylelikle, hükümet yasayı yeniden gözden geçirmek ve parlamentoda tartışmak zorunda kalacak. 

Finlandiya Hükümeti, işsizlerin daha aktif iş aramalarını sağlayacağı ve işsizliği azaltacağını öne sürerek işsizlerin haklarını kısıtlayan 'Aktifleştirme Modeli'ni parlamentodan geçirdi. 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe giren yasa aktif iş aradığını belgeleyemeyen işsizlerin ödeneklerinde % 4,5 oranında kesinti yapmasını öngörüyor.

Yasa, ayrıca temel ve iş piyayası destek ödentisi alan işsizlerin aylık ödentisini 697 avrodan 664 avroya, gelirlerine göre işsizlik ödentisinin üst sınırını 1420 avrodan 1353 avroya düşürüyor.

'Aktifleştirme Modeli' yoğun tartışma ve tepkilere yol açtı. Haklarının kısıtlandığını belirten işsizler, “Vatandaş İnisiyatifi” olarak adlandırılan hakkı kullanarak yasanın iptali için imza kampanyası başlattı.

Noel Bayramı'nda başlatılan imza kampanyasına 5 gün içinde 50 bin kişi imza attı. Böylelikle hükümet, yasayı yeniden parlamento gündemine getirip gözden geçirmek zorunda.

Vatandaş İnisiyatifi'ne önderlik yapan işsizlerden Martin-Eric Rasine, Hbl gazetesine “Aktifleştirme Modeli'nin en kötü yanı TE-Bürolarından deneme işi veya eğitim alamayanları cezalandırmasıdır. Uzun süreli işsiz kalanların haftada bir kaç saat iş bulabilmeleri güç” dedi.

İşverenlerin işsizleri işe alma yerine okullardan yeni mezun olan ya da başka işyerinde çalışıp işlerini değiştirenleri tercih ettiğini söyleyen Racine, “Aktileştirme Modeli işsizlerin çalışmak istemedikleri bir anlayışla hazırlanmış. Bu tamamiyle yanlış. İşssizlik pek çok şeyden bu arada yeterlik koşullarının olmamasından kaynaklanıyor. Örneğin benim sürücü eyliyetim yok. İşsizlere yardımcı olmak istiyorlarsa ödenekleri kısmak yerine yeteneklerini geliştirici uygulamalara gitsinler” şeklinde konuştu.

Finlandiya İstatistik Kurumu'nun Kasım ayında yayınladığı istatistikler ülkede 190 bin kişinin isiz olduğunu gösteriyor. Bunlardan 109 bini erkek, 81 bini kadın. 15-24 yaş grubundaki gençler arasında işsizlik oranı ise yüzde 14,8 ile ülke ortalamasının iki katı. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türkiye, Zarrab davası tanığı için tutuklama kararı verdi

SONRAKİ HABER

Müzeyyen Boylu cinayeti davasının nakil talebine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa