04 Ocak 2018 15:45

Sabahat Tuncel'e 2 yıl 3 ay hapis cezası

Tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Sabahat Tuncel'e 2 yıl 3 ay hapis cezası

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

Tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in 20 Mart 2012’de Kocaeli Newroz kutlamasına katıldığı gerekçesiyle yargılandığı davada kararını açıklayan mahkeme Tuncel’e, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu gereğince 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi. 

Tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten yargılandığı davanın karar duruşması Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde görüldü. BDP Kocaeli İl Başkanlığı tarafından 20 Mart 2012’de İzmit merkezde düzenlenen Newroz yürüyüşü ve basın açıklamasına katılan dönemin BDP Milletvekili Sebahat Tuncel’e 2911’e muhalefetten dava açılmıştı.

Görülen karar duruşmasında Tuncel’in avukatı Nuri Tan savunmasında, toplantı ve gösteri yürüyüşünün anayasal bir hak olduğunu hatırlattı. Tan, “Müvekkilim gösteriye katılımcı konumdadır. Düzenleyen veya yöneten değildir. Şiddeti çağrıştırmayan ve yasa dışı slogan atılmayan bu eylemde suçun unsurları olurmamıştır” diyerek beraat talep etti.

Talebi reddeden mahkeme Tuncel’e 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme kararını, “Suçun işleniş biçimi ve sanığın suç kastının yoğunluğu” ile gerekçelendirdi.

ÖNCEKİ HABER

Müslüm Gürses'in hayatını anlatan film 26 Ekim'de vizyona girecek

SONRAKİ HABER

Reina katliamı sanığı Abdulkadir Masharipov kapalı celsede dinleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa