04 Nisan 2011 11:05

Trakya kuklaları uğurladı

27 Mart’ta Lüleburgaz’da başlayan ve Trakya’nın farklı kentlerinde sekiz gün boyunca süren 4.Uluslararası Trakya Kukla Festivali Pazar günü, Anatole Sokak Oyuncuları Curcunabazlar’ın gösterisi ile sona erdi.Trakya’nın ilk bölgesel uluslararası etkinliği olan Trakya Kukla Festivali Lüleburgaz, Babaeski, Kırklare

Trakya kuklaları uğurladı

Paylaş

Trakya’nın ilk bölgesel uluslararası etkinliği olan Trakya Kukla Festivali Lüleburgaz, Babaeski, Kırklareli, Tekirdağ, Vize, Çorlu, Büyükkarıştıran ve Alpullu’da gerçekleştirilen toplam 78 gösterinin ardından sona erdi. Toplam  23 bin çocuğa ulaşan festivalde, 9 ülkeden 13 topluluk 15 farklı oyunla Trakyalı çocuklarla buluştu. 10 farklı salonda gerçekleştirilen gösterileri 23 bin çocuk izlerken, ilk kez beldelerde festivale katıldı. Büyükkarıştıran ve Alpullu’da çocuklar dünyanın kuklaları ile buluştular. Evrensekiz Belediyesi de beldedeki çocukların ücretsiz olarak gösterileri izlemesini sağladı.

SALONLARDA ÇOCUK KAHKAHALARI

Lüleburgaz’daki Kongre meydanında başlayan festival süresince salonlar çocuk kahkahaları ile dolup taştı. Açılıştaki kötü hava koşullarına rağmen Kongre Meydanını dolduran binlerce Lüleburgaz’lı İtalya Arjantin ve Tayvan’ın gösterileri ile coştular. Genç jonkör Sinan Bektaş’ın gösterisi de çocuklardan büyük alkış aldı, Festival açılışında bir konuşma yapan festival komitesi başkanı Mesut Sarıoğlu, “Bir ülke ancak çocukları mutluysa  gerçek bir ülkedir, biz Trakya bölgesinde mutlu çocukların yaşamasını istiyoruz. Bu yüzden dünyanın dört bir yanından usta kukla gruplarını festivalimize davet ettik. Trakyalı çocuklar bu güzellikleri hak ediyorlar. Festival imecesine katılan Lüleburgaz halkını teşekkür ediyorum” diyerek festivali başlatmıştı.

Festivale Brezilya, İtalya-Arjantin, Belçika, İspanya, Ukrayna, İran, Tayvan’dan gelen ekiplerin yanı sıra Türkiye’den de 5 topluluk katıldı.

4. Uluslararası Trakya Kukla Festivali Türkiye’de bir tiyatro grubu tarafından gerçekleştirilen uluslararası ilk ve tek festival. Türkiye’de organizasyon şirketleri yada kurumlar tarafından gerçekleştirilen benzer etkinlikler olmasına rağmen bir tiyatro grubu tarafından gerçekleştirilen uluslararası bir festival bulunmuyor. Festival, “Uçaneller Kuklaevi” tarafından gerçekleştirildi. (Lüleburgaz/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Pina, sanatçıya adanmış bir başyapıt

SONRAKİ HABER

Netanyahu'nun yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili erteleme talebine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa