04 Ocak 2018 11:44

ŞPO: Mahkeme kararları İzmir'in geleceği için fırsat

Şehir Plancıları Odası, İzmir'de kent merkezinin geleceğini ilgilendiren imar planlarının iptal edilmesi, gelecek açısından fırsat olduğunu belirtti.

Paylaş

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi mahkeme kararları iptal edilen Konak 1.Etap (Alsancak-Kahramanlar Bölgesi) 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Basmane Çukuru'na yapılmak istenen gökdelen projeleri ilgili yazılı açıklamada bulundu. 

Açıklamada, İzmir‘in tarihi kent merkezi niteliğinde olan ve önemli kent parçalarının bilimin, hukuğun ve mevzuatların ışığında kamuyararı gözetilerek ve çevresine olan etkisi ve etkileşimi de değerlendirilerek ilgili yerel yönetimler tarafından yeni imar planı kararları ile planlanması gerektiği ifade edildi. Kararların İzmir kentinin geleceği adına bir fırsata çevrilebileceği de belirtildi. 

'TRAFİK YOĞUNLUĞU ARTACAKTI'

İptal edilen projelerin İzmir Büyükşehir belediyesinin kent merkezinden araç kullanımını azaltıcı, yaya öncelikli ve toplu taşımayı özendirici uygulamalar yapma hedefi ile tamamen çeliştiğinin de belirtildiği açıklamada "İzmir`in ticaret fonksiyonlarının ve trafik yükünün yoğun olduğu bu bölgede karma kullanım alanlarına ilişkin stratejilerin net tariflenerek, ulaşım, trafik yoğunluğu ve otopark ihtiyacına dair yönlendirici ve geliştirici karar üretmesi gerektiği ancak planda aksine otopark sorununun çözümü olarak bölgedeki kamusal alan kullanımlarının yer altında otopark yapılmasını önerecek kadar bölgeyi tamamen trafik açısından karmaşaya götürecek bir durumun önünü açmıştır" denildi. 

'ŞEHİR PLANLARINA AYKIRI OLDUĞU TESCİLLENDİ'

Açıklama şöyle sürdürüldü "Sonuç olarak imar planlarına ilişkin hukuki mücadelemiz sonucu üst ölçekli plan kararlarının planlama esaslarına ve  şehircilik ilkelerine aykırı olduğu sonucu tescillenmişken; yeni yapılacak planlama çalışmalarında çevresel etkileri ile bir bütün olarak ve kamu yararı kavramı içerisinde planların hazırlanmasının bir zorunluluk olduğu da tescillenmiştir". (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İran’da rejim destekçisi eylemlerin ikinci günü

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi Vakfının Kürt sorunu panelinde ikinci gün: Sınıfsal meseleyle yüzleşilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa