04 Ocak 2018 05:20

Önce kadro verilmedi şimdi de BİT’e alınmıyorlar

İskenderun Belediyesinin temizlik işini yapan Envitec'te çalışan işçiler önce kadrolu olamadı şimdi de Belediye İktasadi Teşekkülü işçisi olamıyorlar

Paylaş

Halil İMREK
İskenderun

Tüm taşeron işçilere koşulsuz kadro sözü verilmesine rağmen, 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin büyük çoğunluğu kadro hakkından yoksun bırakıldı. İskenderun Belediyesinin temizlik işini yapan Envitec Şirketi bünyesinde çalışan işçiler ise ikinci şoku yaşadı. Belediye ve il özel idarelerinde çalışan taşeron işçilere kadro yerine iktisadi teşekkül işçiliği getirilmesine rağmen Envitec işçilerine “Envitec Şirketinin ihalesi 2886 sayılı Yasa’ya göre yapılmış. Sizi kapsamıyor” denildi. Yaşadıkları sorunu çözmek için muhatap bulamayan işçiler, “Bütün umutlarımız kırıldı. Herkesi kapsıyor da bizi niye kapsamıyor, bunu anlamıyoruz” dedi.

İskenderun Belediyesinin temizlik işini yapan taşeron şirket Envitec bünyesinde çalışan işçilere belediye şirketine geçemeyecekleri söylendi. Belediye şirketine geçmek için dilekçe vermek isteyen işçiler, muhatap bulamıyor. İskenderun Belediyesini arayan işçiler, insan kaynaklarından, Katı Atık Birliğine, Katı Atık Birliğinden ise Belediyeler Birliğine yönlendiriliyor. 

İSKENDERUN BELEDİYESİ ‘MUHATAB BİZ DEĞİLİZ’ DİYOR

İskenderun Belediyesi insan kaynakları bölümünü telefonla aradıklarını ve kendilerine, “Muhatabınız belediye değil” denildiğini belirten bir işçi, “Bizi Katı Atık Birliğine yönlendirdiler. KHK ile çıkan yeni düzenleme kapsamında Envitec taşeron işçilerinin belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilip edilmeyeceklerini sorduk. Bize ‘696 sayılı KHK’ye göre 4734 saylı kamu ihalesine göre ihale yapılan işçiler kapsam içine giriyor. Ancak Envitec ile yapılan ihale 2886 sayılı İhale Kanunu’na göre yapıldığı için siz bu kapsamda değerlendirilemiyorsunuz’ dediler. Bu konuyu Çalışma Bakanlığına da soracağız” dedi.

‘MAAŞIMIZ GECİKİNCE BELEDİYE YATIRMADI DENİYOR’

Bilgi almak istedikleri her kurumun sorumluluk üstlenmediğini belirten işçiler buna tepkili. Kendisinin de İskenderun Belediyesini aradığını belirten başka bir işçi de “Beni de Katı Atık Birliğine yönlendirdiler. Onlar da ‘Biz sadece sizi denetliyoruz, kontrol ediyoruz. Sizin muhatabınız biz değiliz’ diyor. Katı Atık Birliğini kuran da İskenderun Belediyeler Birliği. Bu ihaleyi de Belediyeler Birliği yapmış. Bizim aylığımız gecikince patron, ‘Belediye parayı yatırmadı onun için gecikti’ diyor. Peki paraya gelince belediye sorumluysa o zaman biz niye belediye şirketinin işçisi olmuyoruz” diye konuştu.

‘DİLEKÇEYİ, FORMU KİME VERECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK!’

Önce kadro beklediklerini, sonra belediye işçisi gibi kadrolu olmadıklarını öğrendiklerini söyleyen bir işçi de şunları söyledi: “İlk hayal kırıklığını yaşadık. Yine de belediye şirketinin işçisi olursak eskisine göre daha iyi olur, sonuçta işverenimiz kamu, şirket belediye şirketi olacak. Haklarımız eskiye göre artar. Ücretimiz geç ödenmez. İşle ilgili bir baskı olmaz dedik. Ama şimdi o da olmuyor. Biz 12 Ocak gününe kadar dolduracağımız formları nereye vereceğiz? Bütün umutlarımız kırıldı. Sendikamız Hizmet-İş de çıkan düzenlemenin bizi kapsamadığını söylüyor. Herkesi kapsıyor da bizi niye kapsamıyor. Bunu anlamıyoruz. İşin içinde bir oyun mu var?”

HİZMET İŞ: ENVİTEC İŞÇİLERİNİ KAPSAMIYOR

Hizmet-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Yetim de çıkan KHK’nin Envitec işçilerini kapsamadığını söyledi. Envitec ile yapılan ihalelinin yap-işlet modeline göre yapıldığını ifade eden Yetim, “İhaleyi yapan Belediyeler Birliği ayrı bir statü ile yapmış. İhale 25 yıllık yapılmış. 17, 18 yıl daha şirket burada. Zaten verildiği söylenen kadro hakkının da belediye işçilerinin sahip olduğu kadrolu işçilikle ilgisi yok. İşin sadece psikolojik bir yanı var. Dünden farklı olarak belediye şirketinin işçisi olacaklar. Biz Envitec şirketinde örgütlüyüz. İki dönemdir TİS yapıyoruz. Belediye şirketinin işçisi olamamalarına dair itirazlarımız olacak. Ama bizim yapacağımız çok şey de yok. Hak-İş Konfederasyonumuz bir çalışma yapıyor” diye konuştu.

2008 YILINDA 3 YIL YERİNE 25 YILLIK İHALE YAPILDI

İskenderun’da çöp toplama ve temizlik ihalesi 2008 yılında o dönemki Belediye Başkanı Mete Aslan tarafından Belediyeler Birliği adına yapıldı. Çöp toplama, taşıma ve bertaraf işini ihale eden Belediyeler Birliği 3 yıl yerine 25 yılık bir anlaşma yaptı. 2886 sayılı Yasa’ya göre yapılan ihale gelir getirici olarak gösterildi. 

İhalenin yapıldığı 2008 yılında çeşitli kesimlerden tepkiler geldi. İhalenin hukuk dışı ve adrese dayalı bir ihale olduğuna dair eleştiriler yapıldı, bu özellikte bir ihalenin Türkiye’de ilk defa İskenderun Belediyeler Birliği tarafından yapıldığı vurgulandı. İlk başta başka üç ayrı şirketten oluşan konsorsiyuma ihale edildi.

29 Mart 2009 yerel seçimlerde Belediye Başkanlığına CHP’li Yusuf Civelek geldi. CHP’li Civelek başkanlığında toplanan İskenderun Belediyeler Birliği Meclisinin 27 Mayıs 2009 tarihinde yaptığı toplantıda aldığı karar ile ihale, Envitec isimli bir firmaya devredildi. İhale ile Envitec Şirketi, İskenderun Belediyeler Birliği çöp toplama ve geri dönüşüm yatırımlarını yapan bir şirket olarak görülüyor. 3 yıl yerine 25 yıllığına verilen ihalenin toplam bedeli ise 107 milyon TL olarak belirlendi. O dönem yapılan itirazlar ve iddialar üzerine İçişleri Bakanlığı, söz konusu ihale ile ilgili ön inceleme başlatmıştı. İncelemede ihalenin usulüne uygun yapılmadığı, ihalenin adrese teslim yapıldığı ve yüksek maliyetin incelenmesi gerektiğine karar verilmişti. Bakanlık söz konusu ihalenin incelenmesi için müfettiş görevlendirmişti, ancak sonuç değişmedi.

YAPILAN İHALE ÇELİŞKİLERLE DOLU

2886 sayılı İhale Kanunu, gelir getirici işlemleri kapsıyor. Envitec Şirketi, Belediyeler Birliği adına bölgede İskenderun, Arsuz, Dörtyol, Payas, Erzin Belediyelerinin temizlik işini yürütüyor. Belediyeler çöp toplama karşılığında Belediyeler Birliğine para ödüyor. Belediyeler Birliği de bu iş için Envitec Şirketine ödeme yapıyor. Bir taraftan yapılan iş için şirkete para ödenirken diğer taraftan şirketin elde ettiği kârın yüzde 7.25’ini Belediyeler Birliğine ödeyeceği söyleniyor. İhaledeki bu karmaşık ve çelişkili durum daha önce Sayıştay denetçileri tarafından yazılan raporda da yer almıştı. Aynı ihalede hem gelir hem gider işlemi yapılamayacağı vurgulanmıştı.

ÇÖP, TEMİZLİK İŞLERİ HİZMET ALIMI OLARAK KABUL EDİLECEK

KHK’nin 127. maddesi ile getirilen istisnaya göre: “Bu maddenin uygulanmasında, mahalli idare veya şirketlerinin bütçelerinden yapılan, yıl boyunca devam eden, niteliği gereği süreklilik arz eden ve haftalık çalışma saatlerinin tamamının idare için kullanıldığı park ve bahçe bakım ve onarımı ile çöp toplama, cadde, sokak, meydan ve benzerlerinin temizlik işlerine ilişkin alımlar da personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak” kabul edilecek.

Bu istisna gereği, özellikle personel maliyetinin yüzde 70’in altına düşebildiği park-bahçe ihaleleri ile araçlı çöp toplama ve temizlik ihalelerinde çalıştırılan işçiler de kapsama alınmış görünmektedir.

BELEDİYELER BİRLİĞİNİ DE KAPSIYOR

696 sayılı KHK hangi yerel yönetimleri kapsıyor?

a) İl özel idareleri ve bağlı kuruluşları

b) Belediyeler ve bağlı kuruluşları, (Belediyelerin yanı sıra ASKİ, EGO, İETT, ESHOT gibi belediyelere bağlı kuruluşlar),

c) İl özel idareleri ve belediyelerin üyesi olduğu mahalli idare birlikleri, (Türkiye Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği vb.),

d) Birlikte veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarına ait şirketler (Çankaya Belde AŞ, İzelman, İGDAŞ vb.)

Bu yerel yönetimlerde çalışan taşeron işçilerden, koşulları taşıyanlar, iktisadi teşekküllere (şirketlere) geçirilecek.
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ayakkabı işçileri kimyasal risk altında

SONRAKİ HABER

Tiroid kanseri hasta tutuklu Cihat Özdemir’in infazının ertelenmesi talebi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa