04 Ocak 2018 00:48

Güney Afrika'da ‘2. yılbaşı’ kutlandı

Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde, kölelerin yılbaşı kutlama günü olarak bilinen ‘2. yılbaşı’ on binlerce kişinin katılımıyla kutlandı.

Paylaş

Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde, kölelerin yılbaşı kutlama günü olarak bilinen ‘2. yılbaşı’ on binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. 150 yıldır 2 Ocak günü kutlanan ‘2. yılbaşı’ kutlamalarına bu yıl on binlerce kişi katıldı.

Güney Afrika kültürünün bir parçası olan ‘2. yılbaşı’ gününü, ataları Afrika’ya köle olarak getirilen Hint ve Malay asıllı Güney Afrikalılar ve yerli Siyahiler kutluyor. 

Yüzlerini boyayıp geleneksel kıyafetleri, dansları ve şarkıları ile şehir merkezinde geçit töreni düzenleyen Güney Afrikalılar bu kutlama ile kültürlerini ve kölelik tarihini unutmadıklarını dünyaya duyuruyorlar.

‘ATALARIMIZ İLK GÜN HİZMET EDİYORLARDI’

Sputnik’e konuşan, Juvie Boy Entertainers Bando Takımı Şefi Ikraam Van Witt, bu kutlamanın tarihlerini hatırlama konusunda çok önemli bir yeri olduğunu söyledi. 

Witt, “Her yıl olduğu gibi bugün de 2. yılbaşını kutluyoruz. Atalarınız yılın ilk günü sömürgeci efendilerine hizmet etmek zorunda olduklarından dolayı yeni yılı ancak yılın ikinci günü kutlayabiliyorlardı. Bu adet o günlerden bugüne bu şekilde geldi” dedi.

Güney Afrika

IRKÇI REJİM 2. YILBAŞINI YASAKLAMIŞTI

Kutlamanın ülkelerindeki en eski festivallerinden biri olduğunu vurgulayan Pensilvanyalılar Bando Takımı Sözcüsü Sedick Soeker ise kutlamaların ırk ayrımcılığı (Apartheid) rejiminin uygulandığı dönemlerde yasaklandığını fakat bu girişimin kutlamaları daha da yaygınlaştırdığını söyledi.

İŞÇİ SINIFININ AZMİNİN KUTLANDIĞI GÜN  

Soeker, “Atalarımız yeni yılı kutlarken ‘efendileri’ ile hem alay etmek hem de tanınmamak için yüzlerini boyar, geleneksel kıyafetler giyer ve dans ederlermiş. Bizler de bu kutlamayı aynı onlar gibi yapmaya devam ediyoruz” dedi. Güney Afrikalıların yılın her ikinci gününde kutladığı ‘2. yılbaşı’, köleliğin ve ırk ayrımcılığının bitişini simgelemesinin yanı sıra yerel işçi sınıfının varlığının ve azminin kutlandığı bir gün olarak biliniyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avcılar Belediyesinde 14 işçinin işe iadesi kabul edildi

SONRAKİ HABER

Tepebaşı Belediyesi ve ÇGD'den Evrensel’e dayanışma ödülü 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...