03 Ocak 2018 17:40

Uzay istasyonu Tiangong-1 Türkiye’ye düşmeyecek

Çin'in 2011 yılında yörüngeye gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1'in Türkiye enlemlerine düşmeyeceği belirtildi.

Paylaş

Çin'in 2011 yılında yörüngeye gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından düşüşe geçmişti. Yaklaşık 100 kiloluk enkazın düşebileceği ülkeler arasında Türkiye de gösterilmişti. Tiangong-1’in tahmini düşüş enlemleri belirlendi. Buna göre Tiangong-1 43 Kuzey ile 43 Güney enlemleri arasına düşecek. Amerikan Uzay Gözetim Ağı tarafından yapılan açıklama çok geniş bir alanı kapsıyor. 

Her ne kadar belirtilen bölgelerde yaşayan insan nüfusu az olsa da tehlike oldukça büyük. Zira uzay istasyonun bir yerleşim birimine isabet etmesi bir felakete yol açabilir.  Bununla birlikte Tiangong 1’in muhtemelen bir okyanusa düşeceği tahmin ediliyor. 

1979’da ise NASA’nınkontrolünü neredeyse tamamen kaybettiği 77 tonluk uzay istasyonu Skylab da hızla yeryüzüne düşüşe geçmiş, büyük parçalardan bazıları Batı Avustralya’ya düşmüştü. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Curanın yaşayan efsanesi kuzenler

SONRAKİ HABER

Ermeni halk dans topluluğu 40'ıncı yılını kutluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa