03 Ocak 2018 16:00

Rektörün yeni mezun oğluna Meclis'te kadro

RTE Üniversitesi'nde Rektör Hüseyin Karaman'ın oğlu Enes Karaman'nın, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın oluruyla Meclis'te işe başladığı ortaya çıktı.

Paylaş

RTE Üniversitesi Rektörü Hüseyin Karaman’ın Din Kültürü Öğretmenliği mezunu 24 yaşındaki oğlu Enes Karaman’ın, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın oluruyla TBMM’de işe başladığı ortaya çıktı. Karaman’ın hangi niteliğinden dolayı işe alındığı ve ne iş yaptığı ise bilinmiyor.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, konuyla ilgili olarak Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Sertel, “Yüz binlerce işsiz genç varken RTE Üniversitesi Rektörü Hüseyin Karaman’ın oğlu 24 yaşındaki Enes Karaman TBMM’de nasıl, hangi sınavla ve hangi kriterlere göre işe başlamıştır? Din Kültürü öğretmeni olan Enes Karaman, TBMM’de hangi birimde hangi işi yapmaktadır” diye sordu.

Her dört gençten birinin işsiz olduğu Türkiye’de henüz askerliğini dahi yapmamış birinin TBMM’de işe başlamasının kafalarda soru işareti oluşturduğuna dikkat çeken CHP’li Sertel, “Elbette bütün gençlerimiz iş bulsun, çalışsın isteriz. Ancak yüz binlerce üniversite mezunu ve vasıflı genç yıllarca iş bulamazken, bir kişinin sadece babası rektör olduğu ve AKP ile yakın ilişki içinde olduğu için Türkiye’nin en saygın kurumunda ışık hızıyla işe başlatılmasını da doğru bulmayız” diye konuştu.

‘KARDEŞİ DE DAİRE BAŞKANI OLDU’

RTE Üniversitesi Rektörü Hüseyin Karaman’ın kardeşi Cengizhan Karaman’ın da Üsküdar Belediyesinde sıradan bir memurken kısa sürede önce Düzce’ye Göç İdaresi İl Müdürü yapıldığına, sonrasında da Milli Savunma Bakanlığında Daire Başkanı olduğuna dikkat çeken Sertel, “Türkiye’de liyakat tamamen bitmiş ve işe girişler, terfiler iktidar yandaşlığına paralel olarak yapılır hale gelmiştir” ifadeleri ile tepki gösterdi.

BAZI REKTÖR VE DEKAN YAKINLARININ KAMUDAKİ SIRA DIŞI KARİYERLERİ:

-Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Necmettin Vatansev, kardeş ve oğlunu işe aldı. Eşini yardımcı yaptı.

-Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Murat Türk, eşini dekan vekili, akrabasını yardımcı atadı.

-Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, yatay geçiş kontenjanını artırdı. Oğlunu okula aldırdı.

-İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Mustafa Güden, eşini basın ve halkla ilişkiler şube müdürü yaptı.

-Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız, bir yeğenini koordinatör diğerini sekreter olarak atadı.

-Denizli Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, eşini İslami ilimlere sekreter olarak atadı. YÖK iptal etti.

-Alanya Keykubat Üniversitesi Rektörü Ahmet Pınarbaşı, eşini sosyal bilimlere sekreter yaptı. Sonra da terfi ettirdi.

-Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eski Rektörü İrfan Aslan, imam kardeşini meslek yüksek okulu sekreterliğine atadı.

-Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Hüseyin Karaman’ın oğlu TBMM’de işe başladı. Düz memur olan kardeşi önce müdür sonra da Milli Savunma Bakanlığında daire başkanı oldu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avrupa‘nın ‘İran endişesi’

SONRAKİ HABER

Irak'ta bombalı saldırı: 15 kişi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa