03 Ocak 2018 09:44
Son Güncellenme Tarihi: 03 Ocak 2018 11:21

ABD, BM Güvenlik Konseyini İran için toplantıya çağıracak

ABD yönetimi, BM Güvenlik Konseyi'ne ve İnsan Hakları Konseyi'ne İran için acil oturum çağrısı yapmaya hazırlanıyor.

Paylaş

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran'daki protestolar ve yaşanan ölümlerle ilgili olarak New York'ta BM Güvenlik Konseyi'ne, Cenevre'de de İnsan Hakları Konseyi'ne acil toplanma çağrısı yapacaklarını söyledi.

BM Genel Merkezi'nde gazetecilere açıklama yapan Haley, İran yönetiminden 'diktatörlük' diye bahsetti. Haley, "Şimdi İran diktatörlüğü her zaman yaptığı şeyi yapmaya çalışıyor. Bu protestoların dış düşmanlar tarafından tasarlandığını söylüyor. Hepimiz bunun saçmalık olduğunu biliyoruz. Gösteriler tamamen kendiliğinden gelişen şeyler. İran diktatörlüğünün geçmişini rehber alacak olursak, önümüzdeki günlerde insanlara daha da kötü muamele edilebileceğini şimdiden görebiliriz" dedi. Haley, "Önümüzdeki günlerde hem New York'ta Güvenlik Konseyi'ne, hem de Cenevre'de İnsan Hakları Konseyi'ne acil bir oturum çağrısı yapacağız" diye konuştu.

AB: İRAN'DA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN GARANTİ ALTINA ALINMASINI İSTİYORUZ

Avrupa Birliği (AB) dış politika sorumlusu Federica Mogherini, İran’daki protestolara bağlı olarak, “insan hayatının kabul edilemez şekilde kaybedilmesi”ni kınadı ve “herkesin şiddetten kaçınması” çağrısında bulundu.

Mogherini, AB adına yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği, İran'da süren gösterileri, şiddet olaylarının artmasını ve can kayıplarını yakından izliyor” dedi.

Barışçıl gösterilerin ve ifade özgürlüğünün her ülke için temel haklar olduğunu ve İran’ın da istisna olmadığını vurgulayan Mogherini, son günlerde İran yetkilileri ile iletişimde olduklarını söyledi ve ekledi: “İlişkimizin kökeninde olan açıklık ve saygı ruhuyla, herkesin şiddetin önüne geçmesini ve ifade özgürlüğünü garanti altına almasını bekliyoruz. Avrupa Birliği, İran’daki durumu izlemeye devam edecektir."

RUSYA: ABD, EYLEM BASTIRMA TECRÜBELERİNİ ANLATABİLİR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin önümüzdeki günlerde İran’daki olaylar nedeniyle BM Güvenlik Konseyi özel toplantısı gerçekleştireceğine ilişkin açıklamaları yorumladı.

Zaharova, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, ABD heyetinin dünyaya açıklayacağı şeyler olduğu konusunda şüpheleri olmadığını belirtti ve ekledi: "Örneğin, Nikki Haley Occupy Wall Street eyleminin bastırılması gibi Amerika’nın protestoları dağıtma konusundaki tecrübelerini anlatabilir." (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CNN Türk’ten zam güzellemesi... 'Küçük tatlı zamlar'

SONRAKİ HABER

Sivas'ta 3.7 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...