03 Ocak 2018 05:10

OHAL Komisyonu'nda kaç kişi neden reddedildi?

CHP'li vekiller Sezgin Tanrıkulu ve Onursal Adıgüzel OHAL komisyonu ile ilgili soru önergesi vererek komisyonda kaç kişinin neden reddedildiğini sordu

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Onursal Adıgüzel, Olağanüstü Hal (OHAL) Komisyonu’yla ilgili soru önergesi verdi.

Adıgüzel, “Komisyonun kurulmasına ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının üstünden 11 aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen, bugüne kadar Komisyon’un verdiği karar ya da kararlara ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı” ifadesini kullandı.

Tanrıkulu da göreve iade edilenlerle ilgili bilgi verilmesini talep etti. İki önergenin de Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istendi.

23 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, ilk başvuruların karara bağlandığını açıklamıştı. Komisyon ayrıca, 22 Aralık 2017 tarihi itibariyle komisyona yapılan başvuru sayısının 103 bin 276 olduğunu açıklamıştı.

Onursal Adıgüzel, Başbakan Yıldırım’a şunları sordu:

*  Bugün itibariyle Komisyona yapılan başvurulardan kaçı bir karara bağlandı? Bunlardan kaçı ilgili mercilere tebliğ edildi?

*  Komisyona yapılan başvuruların tamamının karara bağlanması için öngörülen bir tarih var mı?

*  Kararlar kamuoyu ile paylaşılacak mı? Paylaşılmaması durumunda, komisyonun şeffaflığı nasıl denetlenecek?

Tanrıkulu da Yıldırım’a şunları sordu:

*  Komisyona kaç kişi, KHK’ler ile kapatılan kaç kurum veya kuruluş başvurdu?

*  Komisyon kaç kişinin başvurusu hakkında göreve iade, kaç başvuru hakkında ret kararı verdi?

* Komisyon, kapatılan kurum ve kuruluşlardan hangileri hakkında yeniden faaliyete geçme kararı verdi, hangileri hakkında başvuruyu olumsuz cevapladı? (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Joseph K. bizim de insanımızdır

SONRAKİ HABER

Selahattin Demirtaş’ın ailesi trafik kazası geçirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa