02 Ocak 2018 18:52

'AKP'li vekiller ve bürokratlar Posco işçilerini aldattı!'

Çalışma Bakanlığı'ndan yetki belgeleri için 48 gündür bekleyen Posco Assan işçilerine 'TİS için yeterli çoğunluk sağlanamamıştır' yanıtı geldi.

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Çalışma Bakanlığı’ndan yetki belgeleri için 48 gündür cevap alamayan Posco Assan işçilerine “Toplu iş sözleşmesi için yeterli çoğunluk sağlanamamıştır” yanıtı geldi. 

AKP Kocaeli İl Binası önünde açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, "Neler oldu, ne tür gelişmeler yaşandı da Bakanlığın, başlangıçta sendikamızın işyerinde çoğunluk sendikası olduğuna dair müspet sonuçlanan incelemesi bir anda 'yetkisizlik' tespitine dönüştü? Yazılan çoğunluk tespitini kimler durdurdu ve yetkisizlik tespitine dönüşmesini istedi?" dedi. 

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'nda örgütlenen ve çoğunluğu sağlayarak yetki başvurusunda bulunan işçiler Çalışma Bakanlığı'ndan 48 gündür gelecek cevabı bekliyordu. Bugün gelen yazıda “Toplu iş sözleşmesi için yeterli çoğunluk sağlanamamıştır” yanıtını alan sendika AKP önünde durumu protesto etti. 

AKP Kocaeli Binası önünde "Posco'ya sendika girecek başka yolu yok" sloganı atan işçiler adına konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, işçilerin anayasal haklarını kullandığını belirtti. Bakanlığa yapılan yetki başvuru tarihinde yasanın aradığı çoğunluk üye sayısına sahip olduklarını belirten Serdaroğlu, "Sendikamıza üye olan işçiler, ilk günden itibaren baskı, tehdit, işten çıkarma dahil her türlü hukuksuzluğa maruz kaldı. Bu hukuksuzluklara bugün bir yenisi daha eklendi. Sendikamızın çoğunluk tespitini iki aya yakın süredir bekleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bugün, nasıl olduğu anlaşılamayan bir biçimde yetkisizlik tespiti yazdı. Oysa başvuru tarihinde sendikamız, yasanın aradığı çoğunluk üye sayısına sahipti. Üstelik sendikamızın çoğunluğu Bakanlık tarafından da tespit edilmişti. Ama her ne hikmetse başlangıçta yazılan çoğunluk tespiti bekletildi ve tespit iki ay sonra birden 'yetkisizliğe' dönüştü" dedi. 

'HANGİ YÜZLE İŞÇİNİN YÜZÜNE BAKACAKLAR?'

"Neler oldu, ne tür gelişmeler yaşandı da Bakanlığın, başlangıçta sendikamızın işyerinde çoğunluk sendikası olduğuna dair müspet sonuçlanan incelemesi bir anda 'yetkisizlik' tespitine dönüştü?" diyen Serdaoğlu, yaşanan sürecin keyfi ve hukuksuz olduğunu belirtti. Süreçte yetkili kişilerin devreye girerek kamuoyunu ve işçileri aldattığını ifade eden Serdaroğlu, "Şirketin İstanbul’da Zorlu Center’da bulunan ve Bakanlık kayıtlarında ticaret büro işkolunda yer alan ofisi, apar topar metal işkoluna geçirilmiştir. Bu operasyonun amacının, işletme bütününde toplam çalışan sayısı yükseltilerek çoğunluk sayımızın düşürülmesine yönelik olduğu anlaşılıyor. Buna rağmen çoğunluk sayımız yine yeterli olmuştur. Bakanlık bu kez başka bir 'ilk uygulamaya' imza atmış, çoğunluk tespitini işletme olarak  %40 üzerinden değil 'işyeri' olarak %50+1 üye sayısından hesap etmiştir. Yasaya göre aynı ünvanda birden fazla adreste faaliyet yürüten şirketlerde çoğunluk tespiti %40 oranından hesaplanmalıdır. Bakanlık, bu kurula uymayarak yasayı açıkça ihlal etmiştir. Bu nedenle yazılan yetkisizlik, tamamen keyfidir. Hukuksuzdur. Üstelik bu hukuksuzluğun planlı bir operasyonla yürütüldüğünü de anlıyoruz. Bu süreçte en yetkili kişiler devreye girerek kamuoyunu ve işçileri açıkça aldatmıştır. En başta Zeki Aygün olmak üzere AKP Kocaeli milletvekilleridir. AKP milletvekilleri, belediye başkanları, vali, Posco işçisine yalan söylemişler, onları aldatmışlardır. Şimdi hangi yüzle işçilerin yüzüne bakacaklardır?" dedi. 

Bu hukuksuz uygulamayı mahkemeye taşıyacaklarını aktaran Serdaroğlu, "Yetki mahkemesi bu yasa dışı uygulamayı ortadan kaldıracaktır. Zaten yapılan yetki sürecini uzatarak Posco işçilerinin moralini bozmaktır. Buna izin vermeyeceğiz. Ülkemizde Anayasa ve yasaların işverenlerin talimatıyla rafa kaldırılmasına, işçilerin haklı mücadelesini yükselterek karşı duracağız” ifadelerini kullandı. 

'BİR ŞEY DEMEYİ KENDİMİZE ZUL SAYIYORUZ'

Evrensel'e konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ise, yaşananları bir masala benzeterek, "Yazı daha elimize ulaşmadı, bekliyoruz, bir dedikodu var. Buna bir şey demeyi kendimize zul sayıyoruz. Bir şey dersek her şeyi inkar etmiş oluruz. Bir işyerinde örgütlenen, hele hele düşman görülen bir sendikanın çoğunluğu olmadığında çoğunluk yoktur yazısı 3 gün içinde gönderilerek ellerinde bayrak olarak sallanmaz mı? 50 gün sonra 'Pardon çoğunluğunuz yok' mu denir? Herkes neyin ne olduğunu biliyor. Yaşananlar bir guguk masalı hikayesi" ifadelerini kullandı. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzlanda'da ücret eşitsizliği yasaklandı

SONRAKİ HABER

HDP Milletvekili Remziye Tosun: Tüm haklar tehlike altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa