02 Ocak 2018 13:32

Tacizle suçlanan New York Şehir Balesi Müdürü istifa etti

Hakkında sözlü, fiziksel ve cinsel taciz iddiaları olan New York Şehir Balesi Genel Müdürü Peter Martins, istifa etti.

Paylaş

New York Şehir Balesi Genel Müdürü Peter Martins, hakkındaki cinsel, sözlü ve fiziksel taciz iddiaları nedeniyle istifa ettiğini duyurdu. Martins, yayımladığı mektubunda "Görevimi kötüye kullandığım iddialarını reddettim ve reddetmeye devam ediyorum" dedi.

BBC Türkçe'de aktarılan habere göre,  New York Şehir Balesi'nin 30 yıldan uzun süredir yöneticiliğini yapan Martins'e isimsiz gönderilen bir mektupta kendisine yönelik çeşitli suçlamalar yöneltilmesi üzerine, soruşturma başlatılmıştı.

Ardından New York Şehir Balesi'nde hâlâ çalışmakta olan beş dansçı, Amerikan New York Times gazetesine yaptıkları açıklamada, Martins'i 1990'lı yıllardan bu yana "fiziksel ve sözlü tacizde bulunmakla" suçlamışlardı.

New York Times gazetesi ise Peter Martins'in istifasının New York Şehir Balesi ve Okulu'nda daha fazla karışıklık yaratabileceğini yazdı. Gazetenin soruşturma kapsamında görüştüğü 24 eski kadın ve erkek dansçı, Martins'in sindirme politikası izlediğini, bunun da pek çok sanatçının kariyerine zarar verdiğini söyledi. Martins ayrıca bazı dansçılarla cinsel ilişkide bulunmak için "gücünü kullanmakla" suçlandı.

Gazeteye konuşan yeni dansçılar ise suçlamaların eski dansçılardan geldiğini hatırlatarak, Martins hakkındaki iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi.

New York Metropolitan Operası'nın 40 yıldır müdürlüğünü yapan James Levine de taciz iddiaları üzerine Aralık ayında görevden alınmıştı.

Montreal Senfoni Orkestrası'nın şefi Charles Dutoit da kadın bir müzisyenin şikayetinin ardından görevden uzaklaştırılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Taşerona kadro başvurusunda dikkat edilmesi gereken 10 nokta

SONRAKİ HABER

Yeni Zelanda'da Whakaari Yanardağı patladı: 20 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa