02 Ocak 2018 13:07

Poliya Polyester’da sendika düşmanlığı

Kimya fabrikası Poliya Polyester’da Petrol-İş'e üye olan işçilerden 4'ü işten atıldı. İşçiler, işe geri dönene kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Paylaş

Çerkezköy bulunan Poliya Polyester fabrikasında Petrol-İş’e üye olan işçilerden 4’ü işten atıldı.

Kimya fabrikası Poliya Polyester’da çalışan işçiler çalışma koşullarının düzeltilmesi ve ücretlerinin iyileştirilmesi için sendikalaşma kararı alarak Petrol-İş Sendikasına üye oldu. Fabrikada çoğunluğun sağlanmasıyla Petrol-İş yetki başvurusu yaptı ve yetkiyi aldı. İşçilerin örgütlenmesini engellemek isteyen Poliya Polyester patronu ise bir taraftan yetkiye itirazda bulunurken diğer taraftan işçilere gözdağı vermek için 4 işçiyi işten attı.

Patronun, İş Kanunun 25/2 maddesi gerekçesiyle (yüz kızartıcı suç) kendilerini işten attığını belirten işçiler, “Aramızda 5 yıldır, 8 yıldır çalışanlar var. Bu zamana kadar atmadı, sendikalaşınca attı. Tazminat vermemek için bu maddeyi gerekçe gösterdiler” dedi.

Poliya Polyester işçileri, “Çalışma ortamları çok kötü, kimyasallar kullanılıyor. Şartlarımız düzelsin, evimize iki tane fazla ekmek götürelim diye bunu yaptık. Sendikalı olarak işe geri dönene kadar direneceğiz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

25 metre yükseklikte tehlikeli temizlik

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...