02 Ocak 2018 11:20

Metin Kurt’un felsefesiyle çocuklara ücretsiz eğitim

Metin Kurt’un 'Futbol borsada değil, arsada güzeldir' felsefesiyle kurulan Metin Kurt Futbol Okulu’na kayıt yaptıran çocuklar ücretsiz eğitim alıyor.

Paylaş

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Kazım Karabekirpaşa mahallesinde bulunan 2 Temmuz Parkı’ndaki Dağevleri Birlik Spor Tesisleri’nde çocuklara ücretsiz futbol eğitimi verebilmek için açılan Metin Kurt Futbol Okulu çalışmalarını sürdürüyor. Futbolcu Metin Kurt’un, “Futbol borsada değil, arsada güzeldir” felsefesiyle kurulan okulda, yaşları 8 ila 16 arasında değişen çocuklara futbol teknikleri, kondisyon, koşu, topa vuruş teknikleri gibi konularda her pazar eğitim veriliyor.

‘AMAÇ GELECEKLERİNİN KARARMAMASI’

Futbolcu Ali Doğuş, çocukların futbolu Metin Kurt’un düşünceleri doğrultusunda öğrenmeleri ve ücretsiz ulaşmaları için okulu kurduklarını söyledi. Kimseden bir beklentilerinin olmadan ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ifade eden Doğuş, “Her hafta sonu yaklaşık 15 çocuk eğitim alıyor. Ailelerin çocuklarını okulumuza göndermelerinin sebebi, samimiyetimizdir” dedi. Son dönemde mahallede artan uyuşturucu satışına da dikkat çeken Doğuş, “Bizim her şeyden önce amacımız çocukların geleceklerinin kararmamasıdır. Çocukların gelecekleri bizim için çok önemli. Biz, bugün bunu yapıyoruz yarın bu çocuklar büyüyecek ve onlar da kendilerinden küçüklere dersler verecek. Çocuklarımızın kötü alışkanlıklar edinmesini istemiyoruz, hele ki uyuşturucu gibi maddelere asla bulaşmamaları için mücadele ediyoruz” dedi.

Metin Kurt Futbol Okulu
Metin Kurt Futbol Okulu'nda çocuklar, 'Futbol borsada değil, arsada güzeldir' felsefesiyle futbol eğitimi alıyor.

‘DESTEK BEKLİYORUZ’

Futbol okulu olarak çok eksiklerinin de olduğunu ifade eden Doğuş, “Burada dersleri ben veriyor olabilirim; ama adı söylenmeyen burada birçok emek veren arkadaşımız var. Kimisi çocukların yemekleriyle ilgilenirken kimisi de çocukların ödevlerine yardım ediyor. Çocuklar buraya gelince okullarından geri de kalmıyor” diye konuştu. Doğuş, özellikle mahallede bulunan birçok çocuğa ulaşmaya çalıştıklarını ifade ederek, seslerini duyan herkesten destek beklediklerini ifade etti. Çocukların krampon, forma ve teknik malzeme eksikliklerinin olduğunu dile getiren Doğuş, “Bu konuda özellikle Sarıyer Belediyesi'nden destek bekliyoruz. İmkanı olan herkesi de bu okulu büyütmeye davet ediyorum” sözleriyle dayanışma çağrısında bulundu.

‘EĞLENMEK İÇİN BURADAYIM’

Yedinci sınıfa giden ve futbol dersi alan 12 yaşındaki Can Vural “Buraya eğlenmek için geliyorum. Burada oynarken çok mutluyum. Kimseden bir şey istemiyorum; ama yeni krampon ve eşofmanlar olursa iyi olur” diyerek aldığı eğitimle artık daha iyi futbol oynadığını söyledi. Daha önce defans oynadığını ardından kaleci olmaya karar verdiğini belirten Batuhan Kaya da, “Burada olmak eğlenceli ve öğretici” dedi.

METİN KURT KİMDİR?

Metin Kurt
Metin Kurt

15 Mart 1948'de Kırklareli'de doğan Metin Kurt, 2012 yılında 64 yaşında hayata gözlerini yummuştu. Altay'da başlayan profesyonel futbol yaşamına PTT'de devam eden, Galatasaray'da forma giydiği 1970-1976 arası ülkenin en gözde futbolcuları arasında yer alan Metin Kurt, futbolu Kayserispor'da bıraktı. 26 kez milli formayı giyen Metin Kurt, 4 gol kaydetti.

Futbolcuların sendikalaşma mücadelesinde öncü bir rol üstlenen Metin Kurt, 2010 yılında Devrimci Spor Emekçileri sendikasını kurmuştu. Yaşamını yitirdiğinde halen sendika başkanlığı görevini sürdüren Metin Kurt, 2011 seçimlerinde TKP'den milletvekili adayı olmuştu.

Metin Kurt, Evrensel'in ilk yıllarında spor sayfalarının editörlüğünü ve köşe yazarlığını yapmıştı.(İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Mülteci intiharları 9 yaşına kadar indi'

SONRAKİ HABER

MEB'in ayrımcılık içeren kitabına Eğitim Sen’den suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...