02 Ocak 2018 10:08

Yılmaz Güney tabelası var sineması yok

Batman’ın önemli simgelerinden olan ve kayyım atandıktan sonra çıkan yangınla küle dönen Yılmaz Güney Sineması bir yıldır açılmıyor.

Paylaş

Soner BAYIK

Batman’da bulunan Yılmaz Güney Sineması, 11 Eylül 2016 tarihinde belediyeye atanan kayyım tarafından kapatıldı. Yılmaz Güney Sineması kapatıldıktan bir süre sonra 30 Ocak 2017’de elektrik kontağından çıktığı iddia edilen ancak sabotaj ihtimali ağır basan bir yangınla tamamen küle döndü. 
 
Yangının ardından kamuoyunda oluşan tepkiler karşısında kayyım tarafından yeniden ve aynı isimle sinemanın inşa edileceği duyurusu yapıldı. Yangının üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine ve yanan yere belediye tarafından “Yılmaz Güney Sineması” yazılı tabela asılmasına rağmen sinema hala yapılmadı.

SİNEMA BÜYÜTÜLECEKTİ

DBP’li Batman Belediyesi tarafından 2006 yılında inşa edilen sinema, kentte alternatif bir sinema örneği olmasının yanı sıra her yıl düzenlenen başta “Kürt Kısa Film Festivali” olmak üzere çeşitli festivallerle binlerce kişiyi sinemayla buluşturdu. Sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği Yılmaz Güney Sineması’nın daha çok kişiye ulaşması ve daha büyük bir salon inşa edilmesi için DBP’li belediye tarafından 22 Eylül 2016 tarihinde 550 bin TL'lik bir ihale gerçekleştirilecekti ve ardından da yeni bir sinema salonu yapılacaktı. 
 
Ancak Batman Belediyesi’ne kayyım atanmasıyla birlikte kentin simgesi olan sinema kapatıldı. Yapılması planlanan ihalenin yanı sıra her yıl düzenlenen film festivali ise gerçekleştirilmedi. 30 Ocak 2016 tarihinde ise sinema salonunda elektrik kontağında çıktığı ileri sürülen şaibeli bir yangında sinemanın büyük bir bölümü yandı, içerisindeki teknik eşyalar zarar gördü. Yangının maliyetinin 1 milyonun üzerinde olduğu öğrenildi.

İHALE 2 KEZ İPTAL EDİLDİ

Yangının ardından iş makineleriyle yıkılan sinemayla ilgili kayyım atanan belediye tarafından tekrar kendi ismiyle yapılacağı belirtildi. Ayrıca belediyenin sitesinde sinemanın nasıl olması gerektiğine dair bir anket yayınlanarak, sonrasında da kabul görülen projenin uygulanacağı söylendi. Yapılacak yeni sinema projesi belirlenmesine rağmen ihale süreci iki defa iptal edildi. 
 
Kayyım yardımcısı Hacı Murat Şahin ise 27 Ekim 2017 tarihinde belediye binasında yapılan bir basın toplantısında ihalenin iptal gerekçesiyle ilgili “Gecikmenin nedeni, ihaleye giren müteahhitler kendi aralarında anlaşıyor ve az rakam veriyorlar. Böylelikle belediyeyi zarara uğrattıkları için iki kez ihaleyi iptal ettik” açıklamasında bulundu.

TABELA VAR SİNEMA YOK

En son 25 Ağustos 2017 tarihinde ihaleye çıkarılan sinema halen yapılmadı. Sinema salonunun yerine yeni projenin tabelası asılmasına rağmen ortada bir sinema salonu yok. Yapılacağı ileri sürülen sinema salonunun maliyetinin ne kadar olacağı hakkında ise herhangi bir bilgi verilmiyor.(Batman/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayyım, arsalardan sonra dükkanları da satılığa çıkardı

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de 3.7 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa