02 Ocak 2018 09:21

Kayyım, arsalardan sonra dükkanları da satılığa çıkardı

Van Büyükşehir Belediyesi'nin kayyım yönetimi, son olarak belediyeye ait 17 dükkanı satılığa çıkardı.

Paylaş

Uğur ATABAY

Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanmasının üzerinden geçen bir yılda, belediyeye ait gayrimenkuller ve dükkanlar bir bir satışa çıkarılmaya devam ediliyor. Bu zamana kadar belediyeye ait arsaların büyük bir bölümünün satışını gerçekleştiren kayyım yönetimi, bununla da yetinmeyerek bu kez belediyeye ait dükkan ve işyerlerini satılığa çıkardı. Kayyım yönetimi, alınan son kararla İpekyolu ilçesinde bulunan belediyeye ait 17 dükkanı satılığa çıkardı. 
 
Açık arttırma ile satışa çıkarıldıklarına dair ilan yayınlanan 17 dükkan için, sözleşmeleri hali hazırda devam eden kiracılara dükkanları boşaltmaları için 10 Ocak'a kadar süre tanındı.

Van

ELLERİNDE 2 YILLIK SÖZLEŞMELERİ VAR

16 yıldır belediyeye ait dükkanda kiracı olan ve bu zaman kadar kirasını hiç aksatmadığını belirten Abdurrahman Ertaş, ellerinde 2 yıllık sözleşme bulunmasına rağmen dükkanları boşaltmaları için kendilerine tebligat yapıldığını söyledi. Ertaş, "Sözleşme olmasına rağmen bizi dükkanlarımızdan çıkarıyorlar. Şuan halen sözleşmesi biz de olan bu dükkanları açık arttırma ile ihaleye çıkarmışlar. Yıllardır bu dükkanları kiralamamıza rağmen, ihale ile ilgili bize bile haber vermediler. Bunlar fakir fukaranın ekmeğini elinden alıyorlar” dedi.

'AKP'YE YAKIN OLAN KİŞİLERE VERİLECEK'

Açık artırma ile satılığa çıkarılan dükkanların, AKP’ye yakınlığı ile bilenen isimlere satılacağını dile getiren Ertaş, t “Burada bulunan hiçbir esnafın bu dükkanları alacak gücü yok. Bu zulümden başka bir şey değil. Defalarca belediyeye gittik ama hiçbir sonuç elde edemedik” dedi.

‘NEDEN HALA BELEDİYENİN MALLARINI SATIYORLAR’

Dükkan kiracılarından Yasin Girgin de, tüm dükkanların satışa çıkarılması üzerine belediyeden gönderilen tebligatla 10 gün içerisinde dükkanları boşaltmalarının istendiğini ifade etti. Girgin, “Bu zulümden başka bir şey değil. Kiracılar olarak gideceğimiz bir yer yok. Belediye zaten bizimle ilgilenmiyor. Bunlar belediyenin mülkiyetini nasıl satıyorlar?  Belediyeye bu kadar para gelmesine rağmen neden hala belediyenin mallarını satıyorlar?  Kayyım bizden ne istiyor anlamıyoruz" diye sordu.

‘BELEDİYESİ BAZI ŞAHISLARIN ELİNE DÜŞMÜŞ’

Belediyenin kiracısı oldukları dükkanlara her yıl zam yaptığını aktaran Metin Cengiz ise, bir yurttaş olarak belediyenin kendisine ait mülkleri satmasına anlam veremediğini ifade etti. “Şu anki yönetim kamudan elde ettiği tüm geliri bazı şahıslara veriyor” iddiasında bulunan Cengiz, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Belediye yönetimi bu kadar gelir getiren yerleri satınca ne yapacak? Belediyeye ait her şey satılıyor buna mutlaka bir çözüm bulunması gerekiyor. Bir yıl sözleşmemiz olduğu halde bizi neden çıkarıyorlar? Belediyenin gelir getirici tüm varlıkları yok ediliyor. Bir ilin belediyesi bazı şahısların eline düşmüş.” (Van/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

12 şarkıda Barış Manço

SONRAKİ HABER

Soylu kadınlara polis müdahalesini savundu: dertleri kadın cinayetleri değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa