02 Ocak 2018 07:05

IKBY sınır kapılarını teslim ediyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin, kontrolü altındaki sınır kapılarını Bağdat'a devretmeye karar verdiği bildirildi.

Paylaş

Irak Kürtdisan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Türkiye ve İran'la olan sınır kapılarının kontrolünü Bağdat yönetimine bırakacağı bildirildi.

Irak Kürdistanı'nda eylül ayında yapılan bağımsızlık referandumundan sonra başlayan siyasi krizde Bağrat Hükümeti Kerkük ve diğer yerlerde kontrolü sağladıktan sonra sınır kapılanın da devredilmesini istemiş ve bunun için baskısını artırmıştı.

İki taraf arasında sınır kapılanın kontrolü konusunda bir süredir görüşmeler yapılıyordu.  

artıgerçek’in haberine göre, Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin Danışmanı İhsan el Şammari, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "IKBY'nin, krizin sonlandırılması ve anayasayı hakem olarak kabul etmesi üzerine, Türkiye ve İran ile olan sınır kapılarının teslimi ile gümrük kapıları ve havalimanlarının yönetimi için yüksek komite kurulması kararı alındı" dedi.

Merkezi yönetime bağlı olarak çalışacak olan komitenin çalışma planı hazırladığını da belirten Şammari, IKBY teknik komitesini beklediklerini aktardı.

'REFERANDUM MAZİDE KALDI'

Şammari, IKBY'deki eğitim ve sağlık alanlarında çalışan memurların sayısının tespit edilmesi için ikinci bir komitenin de kurulduğunu vurgulayarak, Su Kaynakları Bakanlığına bağlı memurların maaşlarının ödenmesi kararının alındığını kaydetti.

"Referandum mazide kaldı" ifadelerini kullanan Şammari, IKBY'de merkezi yönetime bağlı memurların da toplantı için Bağdat'a çağrıldığını söyledi.

YENİ BİR KRİZ KAPIDA

Irak Kürdistanı'nda memur sayımıyla birlikte çok sayıda kişinin isten çıkarılması bekleniyor. Bunun da yeni bir krizi tetikleyebileceği yorumları yapılıyor. Geçen haftalarda memur maaşlarının ödenmemesi kitlesel protestolara neden olmuş, güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 5 gösterici hayatını kaybetmişti. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hizmetler zamlandı emekçiler hak kaybı yaşadı

SONRAKİ HABER

Somali'de başkanlık sarayına silahlı saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa