02 Ocak 2018 05:49

‘Ülkemize, kentimize ve mesleğimize sahip çıkmaya devam’

Eylem Nazlıer, MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu’na aday olan Demokrat Makine Mühendisleri Yönetim Kurulu Başkan Adayı Battal Kılıç ile konuştu.

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şubesi 13-14 Ocak tarihlerinde seçimlere gidiyor. MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu’na aday olan Demokrat Makine Mühendisleri, 13 Ocak’ta Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde yapılacak olan Genel Kurul ve 14 Ocak’ta Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde yapılacak seçimlere üyelerini çağırdı. Demokrat Makine Mühendisleri adına sorularımızı yanıtlayan Yönetim Kurulu Başkan Adayı Battal Kılıç, “Demokrat Makine Mühendisleri olarak, dün olduğu gibi bugün de ülkemizin, halkımızın çıkarlarını savunacağız. Meslek ve meslektaş sorunlarının ülke sorunlarında ayrı ele alınamayacağının bilinci içerisinde gericiliğe, ırkçılığa, emperyalizme karşı laik, demokratik bağımsız bir Türkiye için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Gerek ülkedeki ekonomik siyasi gidişat gerekse de Makine Mühendislerinin durumu açısından bir değerlendirme yaparsanız bu dönem yapılacak Şube Olağan Genel Kurulu nasıl bir önem taşıyor? Sizin listeniz hangi politikalara karşı ve neyi savunuyor?
Biz makine mühendisleri İstanbul Şubesi olarak bu dönem Demokrat Makine Mühendisler olarak aday olurken, bir taraftan mesleğimiz, meslektaşlarımızın sorunlarıyla ilgileniyoruz. O anlamda iktidarın yaptığı yanlışlara karşı da bir duruş sergilemek zorundayız. Biz bunu seslendirmezsek topluma ve meslektaşlarımıza olan sorumluluğumuzu yerine getirmemiş oluruz. Bu anlayışla biz aday olduk. Bir taraftan meslektaşlarımızın sorunları, bir taraftan da ülke sorunlarını ele alıyoruz. Ülke sorunlarını da meslek alanlarımızdan doğru ele alıyoruz. Bilimin ve tekniğin verdiği yolda çalışmalarımızı daha da güçlendirerek devam edeceğiz.

Bu dönem adaysınız, geçmiş dönemde yapmış olduğunuz çalışmalardan bahseder misiniz?
Odamızın verdiği çalışmalar içinde eğitim önemli yer alıyor. Uygulamalı olarak bu eğitimleri yapmak için bir sürü çalışmalarımız oldu. Anadolu ve Avrupa yakasında uygulamalı eğitim merkezlerini hayata geçirdik. Bize üye olan meslektaşlarımız cep telefonlarından makine mobil üzerinden bütün çalışmaları kontrol edebiliyorlar. Eğitimlerimizi canlı ve videolu olarak takip edebiliyorlar. Gelecek dönem içinde hedeflerimiz var. Mühendis adayları için öğrenci yurdunu hayata geçirmek istiyoruz. Bizim 8 tane temsilciliğimiz var İstanbul Şubeye bağlı. Mekanlarımız eğitim merkezi haline dönüştürülecek. Her temsilcilik ilçedeki meslektaşlarımızın rahatlıkla ulaşabileceği ve eğitim alacağı alanlara dönüştürülüyor. Bu şekilde Kadıköy ve Bakırköy temsilciliklerimiz bu dönemde görev yaptı. Satış mühendisliği yapan meslektaşlarımızın İstanbul’un trafiğine karşı kısa süreli de olsa gelip ofis çalışmalarını temsilciliklerimizde yapmalarını hedefliyoruz.

‘BİRLİKTE BİR GÜÇ VE ÖRGÜT OLURSAK O ZAMAN KAZANIRIZ’

Ülkenin, şehirlerin yeniden inşası ve buna bağlı olarak rant tartışmalarında TMMOB hep iktidarı ve büyük sermaye çevrelerini rahatsız eden raporlar yayınladı, uyarılar yaptı. Bir dönem TMMOB’ye bağlı odalar üzerinde ciddi baskılar da yaşandı. Bu baskının şube ve genel kurul seçimlerinde de bir yansıması oluyor mu? Hangi dengelerle gidiyorsunuz seçimlere?
İktidarın baskıları her dönem vardı. 15 Temmuz Darbe Girişimi ardından ilan edilen OHAL ile birlikte sindirme, itibarsızlaştırma politikaları giderek arttı. Yandaş medya üzerinden TMMOB’u hedef gösterme, sindirme politikaları sürekli devam ediyor. TMMOB şunu savunuyor; ‘Bizim her şeyimiz açık ve şeffaf. Anayasal bir kuruluşuz. Anayasanın bize verdiği yetkilerle çalışmalar yapıyoruz. Bizi ancak o şekilde denetleyebilirsiniz’ Biz mali açıdan almış olduğumuz kararları, dökümanları internet üzerinden yayınladık. Görmek istiyorsanız her şeyimiz açık ve şeffaf. Denetleyin. Ama yasal anlamda sizin bizi denetleme hakkınız yok. Bunun kuralları var. Ancak bir kanunla bizi denetleyebilirsiniz. Bu anlamda yasal süreçlerimizi takip ediyoruz. Biliyorsunuz Kimya Mühendisleri Odası, Sanayi Bakanlığının açtığı mahkeme kararıyla görevinden alındı. Yöneticileri görevden alındı. Buna da itiraz bildirildi. Şu anda kimya mühendisleri görevine geri döndü. Bizler bu ülke üzerinde sorumluluğu olan meslek erbapları olarak ülkemizi ve mesleğimizi seviyoruz. Bu anlamda her yönüyle, her türlü yanlışlığa karşı da mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Bir Galataport projesini düşünün... Bütün tarihi, kültürel varlıklar yok edilerek, sadece rant üzerinden yapılaşmaya yönelik kentin dokusunu bozan proje içerisindeler. Yıllardır mücadelesini verdiğimiz Haydarpaşa projesi var. Şu anda oranın mücadelesi de devam ediyor. Ha keza AKM de öyle. Birçok tarihi değerin yok edileceği kaygısı içinde TMMOB ve ona bağlı odalar mahkeme süreçlerini devam ettiriyor. Bu mücadele TMMOB’un topyekün mücadelesi. Birlikte bir güç ve örgüt olursak o zaman kazanırız.

‘BİRLEŞTİREN, BÜTÜNLEŞTİREN BİR ANLAYIŞLA ADAY OLDUK’

Battal Kılıç

MMO, üyeleri ve geniş halk kesimleri için ne ifade ediyor? Kongre öncesi nasıl bir çağrınız, mesajınız olacak?
Ülkemizde yaşayan insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi, güvenli yaşam konularında da bir dizi çalışmamız var. Biz kamu denetimi yapıyoruz. Kamu denetimi içinde insan yaşamını ilgilendiren her konu var. Asansör denetimi, inşaatlarda yaşanan iş kazalarını, vinçlerin kontrolleri ve denetimleri, LPG’li araçların durumlarını için MMO yıllarca mücadele verdi. Denetim altına aldı. Bugün geldiğimiz noktada denetimler de ortadan kaldırıldı. Kamusal denetimin şart olduğunu her zaman söylüyoruz. Hastanelerde yaşam üniteleri, havalandırmalar, ameliyathanelerdeki klimaların bakımı, onların denetimi, insan ayağının bastığı her alanda mesleki denetim yapma gibi bir görevimiz var. Biz bunları yapmaya çalışıyoruz. İktidar bir taraftan yaptığımız görevleri yaptırmamak için elinden geleni yapıyor. 

Yaşanan kaçak inşaat furyasına bakın; inşaatların proje denetimini de bize yaptırmak istemiyorlar. Sanayinin her kesiminde işçiler güvencesiz çalışıyor. Onların güvenliğini sorgulamak mesleki açıdan bizim de görevimiz. TMMOB olarak biz her yıl asgari ücret yayınlarız. Bir mühendisin asgari olarak ne kadar ücret alması konusunda daha önce sosyal güvenlik kurumuyla bir protokolümüz vardı. Sermayenin baskısıyla bu protokollü tek taraflı olarak SGK iptal etti! TMMOB bunun da mücadelesini veriyor .

‘MESLEĞİMİZE, ONURUMUZA SAHİP ÇIKALIM’

Peki, seçimler ne zaman? Kimler seçimlere katılabilir? Son olarak ne söylemek istersiniz?
Demokrat Makine Mühendisler İstanbul’da tek liste olarak seçimlere katılıyor. Çok güçlü, dirayetli ve inançlı olduğumuzu düşünüyoruz. Seçimlerde biz ne kadar güçlü katılım sağlarsak, bu bize karşı yıpratma, yıldırma çalışması yapanlara karşı bir ses olacak. Mesleğimize, onurumuza sahip çıkmış olacağız. Ülkemize sahip çıkmış olacağız. Bu anlamda 13-14 Ocakta yapılacak Genel Kurul ve seçimlere bütün meslektaşlarımızı çağırıyoruz. İstanbul Şubenin 28 bin 700 üyesi var. Üye olan herkes bu seçime katılabilir. Seçimler 14 Ocak saat 09:00’da Karaköy’de bulunan Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde yapılacak. Mesleğimizdeki yozlaşmayı, merdiven altı mühendislik faaliyetlerini, mühendislerin yoksullaştırılarak sefalet ücretlerine itilmesini gün gün izliyor, yaşıyoruz. Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın haklarını mühendislik mesleğinin itibarını korumak için, iktidarın ‘Yeni Türkiye’sine’ hayır demek için bu dönemde gelin birlikte el ele, omuz omuza tek yumruk, tek yürek olalım. Meslek ve meslektaş sorunlarının ülke sorunlarında ayrı ele alınamayacağının bilinci içerisinde gericiliğe, ırkçılığa, emperyalizme karşı laik, demokratik bağımsız bir Türkiye için mücadeleye devam edeceğiz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Belediye arazisini parsel parsel satmışlar’

SONRAKİ HABER

Sultangazi'de atölyenin tavanı çöktü: 1 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa