02 Ocak 2018 04:47

Hollywood'un kadın yıldızlarından tacize karşı yeni kampanya

ABD'de sinema sektöründeki 300’den fazla kadın, 'Time's Up' (Süre Doldu) adlı diyerek cinsel tacize karşı yeni bir kampanya başlattı.

Paylaş

ABD'de sinema sektöründe yer alan 300'den fazla kadın oyuncu, yazar ve yönetmen, Hollywood ve diğer sektörlerdeki cinsel tacize karşı yeni bir kampanya başlattı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, 'Time's Up' (Süre Doldu) adlı inisiyatifin, New York gazetesinin bugünkü sayısında tam sayfa ilan vererek taleplerini duyurduğu belirtildi.

'Times' Up'ın internet sitesinde, "İşyerinde cinsel istismar, taciz ve eşitsizlik konusunda süre doldu. Şimdi, bununla ilgili bir şey yapma vakti ifadesi" yer aldı.

Kampanya, sektördeki dünyaca ünlü kadın oyuncuların birbiri ardına, yönetmen Harvey Weinstein'a cinsel taciz suçlaması yönletmesi ardından hayata geçirildi.

Projeyle öncelikli olarak toplanacak yardımlarla, tarım sektöründe, fabrikalarda çalışan, bakıcılık ya da garsonluk yapan ve kendini savunmak için yeterli maddi kaynağı bulunmayan tacize maruz kalmış kadınlara destek amaçlanıyor.

İnisiyatif, "cinsiyete dayalı ücret adaletsizliğinin ortadan kaldırılması ve kadınlara kamuyla ilgili tüm kurumlarda daha fazla yer ayrılması" çağrısı da yapıyor.

HUKUKİ MÜCADELE İMKANI OLMAYANLARA DESTEK

Time's Up'ın internet sitesinde yayımlanan mektupta ayrıca, "işyerinde cinsel tacizin sürmesinin önemli nedenlerinden birinin faillerin ve işverenlerin herhangi bir yaptırımla karşılaşmaması olduğu" belirtiyor ve cinsel tacizi hoşgören şirketlerin cezalandırılması için yasal düzenleme talep ediliyor.

Sitede yayımlanan mektup, "Sevgili kız kardeşler" ifadesiyle başlıyor, "Dayanışma ile" ifadesiyle sona eriyor.

Nathalie Portman, Reese Witherspoon, Cate Blancheet, Eva Longoria ve Emma Staone gibi isimlerin de aralarında yer aldığı isimlerin desteklediği kampanyada şimdiden 13 milyon doların üzerinde yardım toplandı. Hedef ise 15 milyon.

Hollywood, geçtiğimiz aylarda ünlü yapımcı Harvey Weinstein hakkındaki taciz ve tecavüz iddialarıyla çalkalanmış, daha sonra sosyal medyada "#MeToo" (Ben de) etiketiyle bir sosyal kampanya yayılmıştı.

Bu etiket, Ekim ve Kasım 2017'de Twitter ve Facebook'ta altı milyon fazla kez kullanılmıştı.

Amerikan TIME dergisi bu yıl cinsel taciz ve tecavüzlere karşı ayaklanan kadınları 'Yılın Kişisi' seçmişti.

Dergi, kendi hikayelerini anlatarak tacize uğrayan diğer kadınlara da cesaret veren bu harekete katılanlara 'Sessizliği Bozanlar' adını vermişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsrail'in ‘yerleşim yeri’ kararına Hamas’tan sert tepki

SONRAKİ HABER

Macron’un tiyatroya gittiğini söyleyen gazeteciye soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...