10 Ağustos 2012 15:02

‘New City Reader’ gazetesinde mektuplarla İstanbul

13 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan İstanbul Tasarım Bianeli’nin  resmi gazetesi olan “New City Reader”; aralarında yazar, Orhan Pamuk, Yazar Joseph Kanon, Mimarlık Tarihçisi Charles Jencks’inde bulunduğu isimlerin yazdığı mektuplarla İstanbul’u anlatıyor.Emre Arolat ve Joseph Grima küratörlüğ&uu

‘New City Reader’ gazetesinde mektuplarla İstanbul

Paylaş

Emre Arolat ve Joseph Grima küratörlüğünde, İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu Üyesi olan Deyan Sudjic’in önerisi ile belirlenen “Kusurluluk” (Imperfection) teması altında gerçekleştirilecek olan İstanbul Tasarım Bienali’nin “New City Reader” gazetesi her yıl farklı başlıklarla hazırlanıyor.
Her sayısında, kent, mimari ve kamusal alana dair makaleler yayımlayan gazetenin 10 Ağustos tarihli “Mektuplar/ Letters” başlıklı son sayısında, Yazar Orhan Pamuk, Yazar Joseph Kanon, Mimarlık Tarihçisi Charles Jencks, Küratör, Eleştirmen, Sanat Tarihçisi Hans Ulrich Obrist, Mimar Alejandro Zaero-Polo gibi dünyaca tanınmış 18 ismin İstanbul’u farklı yönleriyle anlattığı hikaye ve mektupları yer alıyor. “Mektuplar/ Letters” başlığıyla yayımlanan gazetenin konuk editörlüğünü ise Beatrice Galilee üstleniyor.

PAMUK: ‘BOĞAZ’IN SULARI ÇEKİLDİĞİ ZAMAN’

Orhan Pamuk gazetede bir Fransız jeoloji dergisinde okuduğu haber üzerine yazdığı “Boğaz’ın Suları Çekildiği Zaman” başlıklı yazısıyla yer alıyor. Pamuk, yazısıyla İstanbul için bir gelecek senaryosu paylaşıyor. Yazar Joseph Kanon ise mektubunda bugünün İstanbul’u ile 1945 yılını karşılaştırıyor. Mimarlık  Tarihçisi Charles Jencks binlerce yıllık tarihi yapıya sahip İstanbul’da kentleşmenin doğuracağı sonuçlara dair sorular soruyor yazısında. Küratör, Eleştirmen, Sanat Tarihçisi Hans Ulrich Obrist, geleceğin İstanbul olduğunu, Yazar ve Şair Édouard Glissant’ın dizelerine yer vererek anlatıyor. Mimar Alejandro Zaero-Polo ise Ayasofya Müzesi’nin mimarı Milet’li İsidoros’a yazdığı mektupta Ayasofya’nın geçmişine ve bugününe değiniyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)


NEW CİTY READER ŞEHRİN HER YERİNDE

İstanbul Tasarım Bienali küratörlerinden Tasarımcı Joseph Grima tarafından ilk defa 2011 yılında New Museum for Contemporary Art (New York)’ta gerçekleşen The Last Newspaper sergisi kapsamında yayınlanan New City Reader, Grima’nın küratöryel yaklaşımının bir parçası olarak bienalin sonuna kadar İstanbul’da da yer alacak. İki haftalık periyotlarla yayınlanan ve asılan sokak gazetesi, “New City Reader” in her sayısının editörlüğünü, mimar, teorisyen ve araştırmacılardan oluşan konuk editörler üstleniyor.
Mayıs ayından itibaren 5 sayının yayınlandığı “New City Reader” gazetesinde şimdiye kadar aralarında Levent Şentürk, Murat Güvenç, Uğur Tanyeli, Korhan Gümüş, Kazys Varnelis, Stavros Stavrides, Aslı Kıyak İngin Artin Usta ve Sevgi Ortaç gibi akademisyen, yazar, mimar, eleştirmen, sanatçı ve kent sosyoloğunun yazıları yer aldı. “Gündem” (Agenda) konulu ilk sayının konuk editörlüğünü İstanbul Tasarım Bienali Küratörü Joseph Grima, “Eşik/Threshold” konulu ikinci sayının konuk editörlüğünü Adhokrasi küratöryal ekip üyesi Pelin Tan yaptı. “Bulmaca / Puzzle” başlıklı üçüncü sayı Terra Incognita adlı bir yap-boz olarak tasarlandı. Terra Incognita, Demilit (Decoding Military Landscapes) tarafından yazıldı. “Yıldız Falı / Horoscope” başlıklı dördüncü sayının konuk editörlüğünü ise İstanbul Tasarım Bienali küratörlerinden Emre Arolat üstlendi.
 “New City Reader”, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakülteleri, Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık ve İletişim Fakülteleri, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Urban Cafe, DEPO/ Tütün Deposu, ODA Kule, İKSV Binası, İstanbul Modern Kütüphanesi, Salt Galata, Salt Beyoğlu, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Moda Akademisi, TMMOB Mimarlar Odası Taksim Gezi Park, Kamondo Merdivenleri ve Asmalı Mescit duvarlarına asılmanın yanı sıra şehrin çeşitli yerlerinde ücretsiz bir gazete olarak dağıtılıyor. Toplamda 16 sayı olması planlanan gazetenin içeriğine İstanbul Tasarım Bienali web sitesinden de ulaşılabilir.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Belgesel fotoğrafçılarına yeni program

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa