01 Ocak 2018 22:01

Filistin'in 'cesur kızı' Ahed Tamimi’ye 12 ayrı suçlama

'Filistin'in cesur kızı' 16 yaşındaki Ahed Tamimi için aralarında ağır cezayı gerektiren müessir fiil ve taş atmanın da olduğu 12 ayrı suç yöneltildi.

Paylaş

İsrail askerlerine tokat ve tekme attığı Filistin’in ‘cesur kızı’ Ahed Tamimi için aralarında ağır cezayı gerektiren müessir fiil ve taş atmanın da olduğu 12 farklı suç yöneltildi.

Ahed’in İsrail askerlerine tokat ve tekme attığı video tüm dünyada yaygın bir şekilde izlenmişti. 15 Aralık'ta çekilen videoda, aralarında 17 yaşındaki Ahed Tamimi'nin de olduğu bir grup kadın, iki silahlı İsrail askerine bağırırken, vururken ve tekme atarken görülüyor.

Aile, işgal altındaki Batı Şeria'daki protestolar sırasında meşru direniş gösterdiklerini belirtti.

Filistinliler genç kızın davranışlarını takdir ederken, İsrail'de pek çok kişi onu propaganda aracı olarak kullandıklarını söyledikleri ailesini suçluyor.

Tamimi'nin videoyu kaydeden ve Facebook'a koyan annesine de suçlama yöneltildi.

Ahed'in gözaltına alınması sırasında babası, askerlerin biber gazı attığını ve ailenin evinin camlarını kırdıklarını söylemişti.

Aktivist Bassem Tamimi, Ahed'in 14 yaşındaki kuzeni Muhammed'in İsrailli askerler tarafından atılan plastik mermi ile yüzünden vurulduğunu söyledi.

Muhammed'in Nabi Salih köyündeki bir protesto sırasında yaralandığı belirtildi. İsrail ordusu protestoda 200 Filistinlinin taş attığını iddia etmişti.

BABA TAMİMİ: ASKERLER EVE GAZ BOMBASI ATINCA PATLAK VERDİ

Baba Tamimi, İsrail gazetesi Yedioth Aharonth'a verdiği röportajda, videodaki olayın, askerlerin "evin bahçesine girerek, gaz bombası atıp, evin pencere camlarını kırmaları üzerine patlak verdiğini" söylemişti.

"O anki tutumları insani gözükebilir, ama bence o günkü genel tutumları insani değildi. Kızımla ve yaptığıyla gurur duyuyorum" dedi.

İki yıl önce Ahed Tamimi, yine viral olan bir videoda, bir İsrail askerinin elini ısırırken görülüyordu. İsrailli asker daha sonra ordu tarafından taş attığı açıklanan Filistinli bir çocuğu kucağında tutuyordu.

NE OLMUŞTU?

Evinin önündeki İsrailli askerlere tepki göstererek vurduğu görüntüleri sosyal medyada yayınlanan Ahed, 19 Aralık’ta evi basılarak gözaltına alınmıştı.

ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı nedeniyle 200 Filistinlinin İsrail güçlerine taş attığı eylemlere sahne olan Batı Şeria’nın Nabi Salih köyünde, 16 yaşındaki Ahed, evlerinin girişine gelen iki İsrail askerini, üzerlerine yürüyüp tokatlarken görüntülendi.

Sabaha karşı evi basan, Ahed’i alıp götüren asker ve polisler aile üyelerini darbetti, cep telefonları, bilgisayarlar ve kameralara el koydu.

Bu arada Nabi Salih köyündeki çatışmalarda İsrail askerlerinin plastik mermiyle yüzünden vurduğu Ahed Tamimi’nin 14 yaşındaki kuzeni Muhammed’in beyninden yaralanıp yapay komaya alındığı öğrenildi. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suriye'de Esad kabinede değişikliğe gitti

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...