01 Ocak 2018 14:44

Dünya ve Türkiye 2018'i böyle karşıladı

2018'in gelişi, Türkiye ve dünyanın dört bir yanında coşkuyla kutlandı. Yeni yıl, havai fişek ve ışık gösterileri eşliğinde karşılandı.

Paylaş

Dünya 2018’e Asya kıtasında başlayan kutlamalarla merhaba dedi. Milyonlarca kişi yağışlı ve soğuk havaya rağmen ünlü meydanlarda bir araya geldi. 2018'e ilk giren Samoa ile Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki komşu adalar oldu. Onları Yeni Zelanda ve Avustralya izledi.

Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde binlerce kişi dev televizyon kulesindeki geri sayıma hep bir ağızdan eşlik etti. Yeni Zelan'da'dan iki saat sonra Avustralya da 2018 yılına adımını atan ülkeler arasına katıldı.

Avustralya’nın en büyük kenti Sydney’de yeni yıl kutlamaları ailelerin çocuklarıyla birlikte izleyebilmesi için yerel saatle 21:00’de gerçekleşen sekiz dakikalık bir havai fişeği gösterisiyle başladı. Sidney kenti yine muhteşem görüntülere sahne oldu.

sidney
Sidney

Gökdelenlerin havai fişek gösterilerinin parçası olduğu yer Avustralya'nın Melbourne kentiydi.

sidney
Sidney
Melbourne
Melbourne

Yine Güney Kore'nin başkenti Seul'de dünyanın en uzun beşinci binası olan Lotte World Tower havai fişeklerle donatıldı.

Japonya'da beyaz balonlar gökyüzüne bırakılırken Hindistan'da Chattrapathi Shivaji Tren Garı ve  Atina'daki tarihi Akropolis kutlamalar için binlerce havai fişekle aydınlandı.

Dünyanın en uzun binası olan Burj Kalifa üzerine yansıtılan ışık gösterisi ilgiyle izledi.

Burj Kalifa
Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki yeni yıl kutlamalarının adresi Dubai oldu.

Almanya'daki kutlamalar Berlin'deki Brandenburg Kapısı'nda yapıldı.

Almanya
Almanya

Paris'teki havai fişek gösterilerinin adresiyse Eyfel Kulesi değil Zafer Takı oldu. Londra’da Thames Nehri kenarında ‘Big Ben’, ‘London Eye’ ve parlamentonun yanında havai fişek gösterimi yapıldı.

Londra
Londra

Yeni yıl kutlamaları için dünyanın en görkemli yerlerinden biri olan New York Times Meydanı'nda, 6 bin polis güvenlik önlemi aldı. Yeni yılın ilk dakikalarını Times Meydan'nda geçirmek isteyen yüz binlere kişi dondurucu soğuğa aldırmadan meydana akın etti.

TÜRKİYE HER ŞEYE RAĞMEN SOKAKTA KUTLADI

Yeni yıl kutlamaları yasaklama kararlarına ve bazı yerlerde yeni yılın ilk dakikalarında havaya ateş açılmasına rağmen ülke çapında renkli görüntülere sahne oldu. Mirkelam ve Kargo grubunun konseriyle coşan İzmirliler, yeni yıla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenledi havai fişek gösterisini izleyerek girdi.

londra
İngiltere

Yüzlerce İstanbullu ise yılbaşına saatler kala İstiklal Caddesi'ne akın etti. 2017’nin son dakikalarına köprü üzerinde yakalanan vatandaşlar arabalarını durdurup yeni yıla Avrupa ile Asya’nın ortasında girdi.

İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi
Ortaköy
Ortaköy

Ankara’da Kızılay 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, trafiğe kapalı alanda eğlendi, dilek feneri uçurdu.

Ankara
Ankara

Uludağ’da eksi 14 derecede yeni yıla girilirken, Aydın’da yeni yıl belediye tarafından düzenlenen etkinlikte makineden püskürtülen yapay kar altında kutlandı. Suni kar makinesinden fışkıran kar, Atatürk Kent Meydanı’nı beyaza bürüdü.

Uludağ
Uludağ
Aydın
Aydın

Malatya’da yılbaşı kutlamaları daha çok eğlence merkezlerinde yapıldı.

Sivas’ta yeni yılı kent meydanında karşılayan vatandaşlar, 2018 yılına dakikalar kala cadde ve sokaklara akın ederek müzik eşliğinde eğlendi.

Muğla’nın Marmaris İlçe Belediyesi tarafından 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda düzenlenen yeni yıl kutlamalarına soğuk havaya rağmen yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Marmaris
Marmaris

Konya’da binlerce kişi yeni yıla eğlence mekanlarında müzik eşliğinde girdi, aynı saatlerde Anadolu Gençlik Derneği de Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi Gecesi düzenledi.

Konya
Konya

Edirne’de 5 dereceye kadar düşen soğuk havaya rağmen ışıklandırılan Saraçlar Caddesi’nde toplanan kalabalık, yeni yıla sokakta girdi.

Erzurum, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, fakülte hastanesinde tedavi gören çocukların moral ve motivasyonunu yükseltmek için, yeni yıl eğlencesi düzenledi. Odalarını balonlarla süsledikleri ve çeşitli hediyeler verdikleri çocukları salonda toplayan öğrenciler, müzik eşliğinde pasta da kesti.

Çocuklar

Yeni yıl kutlamalarını ‘fırsata’ çeviren Erzurum Oltulu çocuklarsa tahtadan yapılan deveyle ev ve iş yerlerini dolaşarak harçlık ve yiyecek topladı.

oltu
Erzurum

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BM’den dünya için kırmızı alarm

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Roman açılımı" genelgesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa