10 Ağustos 2012 14:45

Side denizinde mezar stelleri bulundu

Side Denizi açıklarında yaklaşık 20 gündür sürdürülen sualtı arkeolojik araştırmaları sırasında denizden 3 mezar steli çıkartıldı.Stellerden biri üzerinde yapılan ön incelemede Dor lehçesi ile Helence yazıtın var olduğu, yazı ve stelin tarzında Rodos Adası etkisi görüldüğü kaydedildi. Stelin, M.&

Side denizinde mezar stelleri bulundu
Paylaş

Stellerden biri üzerinde yapılan ön incelemede Dor lehçesi ile Helence yazıtın var olduğu, yazı ve stelin tarzında Rodos Adası etkisi görüldüğü kaydedildi. Stelin, M.Ö. 4. ya da 2. yüzyıllarda yapıldığının tahmin edildiği bildirildi. Yazıt üzerinde bulunan “Seimos Damatriou” (Damatrios oğlu Seimos) yazısı, Anadolu Üniversitesinden Doç. Dr. Ahmet Tolga Tek tarafından deşifre edildi.
Eserleri bulan ekibin başkanı Sualtı Arkeologu Dr. Hakan Öniz; 20 gündür sürdürdükleri çalışmalar sırasında, Antalya kıyılarında Tunç Çağı’ndan Osmanlı Dönemi’ne kadar çok sayıda eser ve gemi batıkları keşfettiklerini belirtti. Side kıyılarında ilk defa sistematik sualtı çalışmalarına başladıklarını vurgulayan Dr. Öniz, “İlk kez bu kadar donanımlı sualtı araştırmalarının yapıldığı bu kıyılarda çok ciddi bir tarih yatıyor. Önümüzdeki yıllarda da bu çalışmaların devamını getirmeyi mutlaka isteriz.”  şeklinde konuştu.
Side Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı ise çıkarılan eserlerle ilgili olarak “Sadece bu 3 eser değil, onun haricinde birçok lahit parçasının da bulunması, kentteki zenginliği ve burada heykel üretiminin, aynı zamanda büyük bir ticaretin de göstergesidir. Hakan Hocamın denizin altında yapmış olduğu araştırmada, kumun altında 30’un üzerinde lahitin yan yana bulunması, bunların büyük bir gemiye ait yük olduğunu ortaya koyuyor. Lahitler Roma Dönemi’ne ait ama bulunan eserleri inceledikten sonra, kesin karar vereceğiz” şeklinde açıklama yaptı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Toplumsal Tarih dergisi ağustos sayısı çıktı

SONRAKİ HABER

Bob Hoskins sinemaya veda etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...