01 Ocak 2018 11:03

Damar: Elektrik kar değil hizmet amaçlı olmalı

TMMOB Enerji Komisyonu Başkanı Nedim Bülent Damar, elektrik için 'Elektrik kar değil hizmet amaçlı olmalı' dedi.

Paylaş

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Enerji Komisyonu Başkanı Nedim Bülent Damar, Türkiye'de enerjinin durumunu değerlendirdi. Bugünün dünyasında enerjinin insanın çağdaş yaşamı sürdürebilmesi için vazgeçilemez bir unsur olduğunu dile getiren Damar, TMMOB olarak enerjiyi insanların yaşamı için bir insan hakkı olarak kabul ettiklerini söyledi.

'ENERJİ TEMİNİ MÜMKÜN'

“Türkiye‘de yaşayanların enerji yönünden çağdaş bir yaşam sürdürebilmesi ancak topluma yeterli, sürekli, kaliteli, çevresine zarar vermeyen ve ekonomik gücünü zorlamayan fiyatla enerjinin temin edilmesiyle mümkün olabilir” diyen Damar, bugün enerjinin toplumun hizmetine sunulmasında bazı sıkıntılar olduğunu söyledi. Damar, “Dünyada savaşlara neden olacak ölçüde ticari bir meta haline gelmiş bazı enerji kaynaklarının yol açtığı yıkımlara bakıp gelecekte daha nelere sebep olabileceğini hep birlikte merak ediyoruz. Bu tür yıkımların insanlığa karşı durumların oluşmaması için neler yapılması gerektiğini araştırıyoruz" dedi.

'ENERJİ PİYASA ARACI OLDU'

Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının özellikle elektrik maliyetinin düşürülmesinde önemli etkileri bulunduğunu söyleyen Damar, yenilebilir kaynakların kullanımının arttırılmasıyla daha temiz bir Türkiye olacağını aktardı. Elektrik piyasasına da değinen Damar, çıkarılan Elektrik Piyasası Yasası ile temin ve hizmet sunumunun bir hizmet olmaktan çıkarılıp piyasa aracı olarak ortaya konulduğunu söyledi. Elektriğin 16 yıldır fiilen bir piyasa aracı olarak kullanıldığını ifade eden Damar, enerjinin temin ve kullanımına sunumunun bir kamu hizmeti anlayışı içerisinde sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekti.

‘FİRMALARIN AMACI KAR’

Çok sayıda santralin olduğunu belirten Damar, "Üretim tesislerinin yüzde 65'i, dağıtım sektörünün tamamı, özel sektöre geçti. Türkiye'de ihtiyaç olan en yüksek güç 44 bin 750 megawattlık; ama Türkiye'nin 83 bin 190 megawatt. Arada çok büyük bir fark var. Ölü bir yatırım. Bu bir israf.  Sonuçta neyi etkiliyor; burada santrallerdeki kapasite düştüğü için üretimleri daha az olacağı için santrallerin yatırım maliyetleri artmış oluyor. Şu anki sistem elektrik bir piyasa malı. Bunu da yapanlar özel sektörler. Firmaların da ana amacı kar elde etmek" dedi. Ocak ayında elektriğe bir zam yapılacağını hatırlatan Damar, Türkiye'nin elektrik üretiminin yüzde 37'sini doğalgazı yakıt olarak kullanarak elde ettiğini belirterek, "Devlet santrallere verilen doğalgaza yüzde 8 oranında bir zam yaptı. Bu zammı santraller piyasaya yansıttıkları zaman ortaya yüksek bir fiyat çıkacaktır. Bu zam da fiyatlara yansıyacaktır" şeklinde konuştu.

'ELEKTRİK BİR MAL DEĞİL'

Damar, "Elektrik bir mal değildir. Elektrik bir hizmettir. Dünyamızda insanlarımızın çağdaş bir yaşam sürdürmeleri için kullanılması zorunlu olan bir enerjidir. Oysa ki elektriğin insanlara bir kamu hizmeti olarak sunulması lazım. Bunun ticari bir meta olması ortadan kaldırılmalı. Buradaki ikilem Türkiye'de ticari meta olması. Türkiye'de bu tarif değiştirilmez ve hizmet haline getirilmezse fiyatların fazlalığı, dışa bağımlılık, elektrik arızaları ve bunun gibi sorunlar olduğu gibi devam edecek. Bunu önleminin tek yolu, elektriği kar amaçlı bir yapıdan çıkararak hizmet amaçlı bir yapıya sokmaktır” ifadelerine yer verdi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BTK Başkanından Whatsapp'a ilişkin açıklama

SONRAKİ HABER

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü "bağış parasıyla tatile gittiği" iddiasını yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa