31 Aralık 2017 17:52

Afrika’nın en büyük çöplüğünde çalışmak

Afrika’nın en büyük çöplüklerinde günlük sadece 3 bin ariary için çalışanlar ölüme yol açabilecek atıklarla burun buruna kalıyor.

Paylaş

Afrika’nın en büyük çöplüğü olan Ralalitra, Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’da bulunuyor. 50 dönümlük araziyi kaplayan çöplüğe, her gün başkentin ve çevre varoşların 3 milyon sakininden 600 ton atık gelir. Çöplük alanında çalışan insanlar, kullanılmış enjektörlerin, sıçanların, dışkıların ve kürtajla alınmış ölü bebeklerin kaotik karışıklığı arasında metal, kömür ve plastik toplarlar. Onlara ödenen ise günde sadece 3 bin ariary (Madagaskar’ın para birimi-70p).

Bir çok aile, zorlu bir 10 saatlik vardiya ile çalışmak için bu parayı alır: Gündüzleri anneler ve çocuklar, geceleri erkekler. Ailelerin karşılaştığı pek çok tehlike arasında ağustos ayında başkentte yayılan veba başı çekiyor. Ülke genelinde, yaklaşık 2 bin dört yüz hastalık vakası bildirildi.

‘EN KÖTÜSÜ ÖLÜ BEBEKLER’

Guardian’ın haberine göre, 15 yaşındaki Fanja Randriamihavo, Afrika’nın bu en büyük çöplüğünde yaşayan ve çalışan 3 bin kişiden biri. Yağmura aldırış etmeden çöpleri ayrıştıran Fanja Randrimihavo veba konusunda endişe etmediğini söylüyor “Tanrı bizi korur” diyor. Çöplükte gördüğü en kötü şeyin ne olduğu sorulduğunda; “Kürtaj ile alınıp bırakılmış ölü bebekler. Ne yazık ki alışılmadık bir şey değil” diye cevap veriyor.

Afrikanın çöplükleri

ÇÖPLÜKTEN MADENE

40 yaşındaki Isabel Rakotomiriana 15 yıldan fazla bir süredir Ralalitra’da yaşıyor ve çalışıyor. Kız kardeşi de onun yanında çalışıyordu, ama 5 çocuğunun sağlığından endişe ettiği için, tesisi terk etti. Bugün ise bir porfir madeninde çalışıyor ve günde bin 700 ariary (40p) kazanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), geçtiğimiz haftalarda veba ile ilgili bildirilen vakaların sayısının istikrarlı bir şekilde azalmasına rağmen, yeni enfeksiyonların nisan ayı sonuna kadar sürecek olan yağışlı sezonda daha olası olduğunu belirtti. Doktorlar, Ralatitra’nın hastalığın üreme alanı haline gelebileceğinden korkuyor.

Bu tesis yerel yönetim ile sözleşme yapmış özel bir şirket olan Service Autonome de Maintenance de la Villed’Antananarivo (Samva) tarafından işletiliyor. Her gün, kamyonlar bu insanlara ayrıştıracak çöp yığınlarını getiriyor. Samva çalışanlarla konuşmak isteyen gazetecilerin tesise girmesini engellemekle suçlanıyor. Şirket bununla ilgili açıklama talebine yanıt vermedi.

Afrikanın çöplükleri

UYUYAKALAN BİRKAÇ İŞÇİNİN KAMYONLA EZİLDİĞİ İDDİASI

Bunun üzerine, işçiler Ralalitra’da bir gece vardiyasına son verdi. Samva’nın bu konuda sorumluluğu olup olmadığı bilinmemekle beraber, gece vardiyası sırasında tesiste uyuya kalan birkaç işçinin kamyonla ezildiği söylentileri var. Geçtiğimiz ay içinde burada yaşayanlar tarafından 2 ölümcül olay yaşandığı bildirildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avustralya yeni yılda eşcinsel evlilik yasasını kutladı

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa