31 Aralık 2017 17:38

Hayaller mi, yoksa gerçekler mi?

Elif Ekin Saltık, çocuklara gazetecilik ve gerçek ilişkisini anlatan ‘Gerçeklerin Peşinde-1 Büyük Yarış’ı yazdı.

Paylaş

Elif Ekin SALTIK
İstanbul

Birçok gazetecinin halkın haber alma özgürlüğünü savunduğu ve gerçekleri yazdığı için cezaevinde olduğu bir dönemde gazeteci olmanın değerini ve gerçek haber yapmanın önemini çocuklara anlatan bir kitap “Gerçeklerin Peşinde-1 Büyük Yarış”.

Medya patronu Kun’un “Büsbüyük Haberler” gazetesini satışını arttıracak haberle istediği, muhabir Pırıl’ın ise gerçekleri yansıtan haberlerin peşinde koştuğu bu hikaye bizlere hiç yabancı değil aslında.

Kun, Sonton şehri halkının sonucunu bildiği halde heyecanla beklediği Güçlü Kulaç Yarışı’nda kazananla bir röportaj yapması için Pırıl’ı ikna etmeye çalışır. Pırıl, bunu yapmayı hiç istemez ama işini kaybetmemek için haberi yapmak zorunda kalır. Ama Pırıl bu. O Kun’un istediğini değil kendi gördüğü gerçeği yazmayı savunan bir gazetecidir. Pırıl için söz konusu haber olduğunda gerçekler daha önemlidir.

Kitaptaki diğer karakter Fabo ise Pırıl’ı örnek alan biridir ancak Pırıl’ın Fabo’ya karşı ön yargıları vardır. Pırıl’ın Kun’a karşı sıkıştığı anlarda Fabo’nun imdadına yetişmesi ön yargılarını kıracak ve aralarındaki ilişkiyi de birlikte haberler yapmalarını da ilerletecektir.

Okuduğumuz haberlerin ne kadar doğru anlatıldığını sorgulatan, bireysel hırsların toplumsal değerlerin önüne geçişini eleştiren ve dürüstlük kavramı üzerine düşündüren kitapta “Hayaller mi önemli yoksa gerçekler mi?” sorusuna cevap aranıyor.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bitcoin karşılığında serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Kalın'dan Davutoğlu'na yanıt: Erdoğan'ın mal varlığı bellidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa