31 Aralık 2017 01:14

Almanya 2018’e hükümetsiz giriyor

Almanya tarihinin en uzun hükümet arayışını sürdürüyor. CDU/CSU ve SPD arasında görüşmeler 7 Ocak’ta başlayacak ve 12 Ocak’ta tamamlanması bekleniyor.

Almanya 2018’e hükümetsiz giriyor

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Köln

Almanya’da genel seçimlerin üzerinden üç ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen henüz bir hükümet kurulabilmiş değil. Bu nedenle Başbakan Angela Merkel ve bakanlar geçici olarak görevlerini sürdürmeye devam ediyorlar. İlk kez bir koalisyon hükümeti kurma görüşmelerinin bu denli uzadığı Almanya’da, Merkel’in başını çektiği Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) partilerinin potansiyel koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) görüşmeleri ağırdan alıyor. Bu nedenle zaman daraldıkça erken seçim ihtimali de güçleniyor.

24 Eylül’de yapılan genel seçimlerden sonra Angela Merkel’in başbakanlığında CDU/CSU, FDP ve Yeşiller’den oluşan “Jamaika koalisyonu”nun kurulması için görüşmeler başlamış, ancak kısa bir süre sonra FDP, görüşmelerden çekilme kararı almıştı.

Genel seçimlerde aldığı tarihi yenilgi (yüzde 20.9) üzerine hemen ana muhalefette kalma kararı veren SPD ise, “Jamaika Koalisyonu”nun gerçekleşme ihtimali ortadan kalktığı için, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in de araya girmesiyle yeniden Merkel’in başbakanlığında bir koalisyonun kurulması için görüşmeler yapmayı kabul etmişti.

İLK RESMİ GÖRÜŞME 7 OCAK’TA

SPD kongresinde “ucu açık” koalisyon görüşmelerinin yapılması yönünde karar alınmasından sonra, SPD heyetiyle CDU/CSU heyeti ilk olarak 7 Ocak’ta resmi olarak bir araya gelecek. Her iki parti arasında görüşmelerin 12 Ocak’a kadar devam etmesi bekleniyor. 

Bu tarihe kadar heyetler arasında değişik konular üzerinde yapılacak görüşmelerden uzlaşmanın sağlanması durumunda Merkel’in dördüncü kez başbakanlık koltuğuna oturmasının önü açılmış olacak.

SPD, daha önce var olan farklı sağlık sigortalarının “Yurttaş Sigortası” (Bürgerversicherung) adı altında birleştirilmesini, böylece özel ve kamu sigortalısı arasındaki ayrımın kaldırılmasını talep etmişti. Ayrıca AB konusunda birleştirme sürecinin hızlandırılmasını istiyor. Ayrıca sığınmacıların aile birleşimi konusunda da taraflar arasında görüş farklılığı bulunuyor. Özellikle CDU’nun Bavyera’da örgütlü kardeş partisi CSU bu konuda geri adım atmaya yanaşmıyor.

SPD KONGRESİ 21 OCAK’TA KARAR VERECEK

Partiler arasında yapılacak pazarlıkların sonucu daha sonra yeniden parti kongrelerinde delegelerin oyuna sunulacak. SPD kongresinin 21 Ocak’ta Berlin’de toplanması planlanıyor. Ardından CDU ve CSU kongrelerinin toplanması bekleniyor.

SPD meclis grubu yöneticilerinden Carsten Schneider, Paskalya Bayramı (26 Mart) öncesinde bir hükümetin kurulmasını beklediklerini söyledi. Partilerin anlaşmaması durumunda ise, Paskalya sonrasında erken seçimin yapılması senaryosu da masada duruyor.

SPD’NİN OYU YÜZDE 19’A DÜŞTÜ

Merkel'in liderliğinde yeni bir “büyük koalisyon”un oyunu daha düşüreceğinden yola çıkarak ortaklığa yanaşmayan SPD’nin oyları düşmeye devam ediyor. Forsa adlı araştırma kurumu tarafından yapılan ankete göre CDU/CSU oyunu genel seçimlerden bu yana yüzde 33’te kurumaya devam ederken, SPD’nin oyu yüzde 20.5’ten yüzde 19’a düştü.

Anketlere göre genel seçimlerden bu yana oyunu en çok artıran parti ise Yeşiller. Seçimlerde yüzde 8.9 oy alan Yeşiller’in oyu yüzde 13’e çıkmış görünüyor. Araştırmacılar artışı koalisyon görüşmelerinde yapıcı davranmasına bağlıyor. Buna karşı yüzde 12’ye yakın oy alan FDP’nin oyu ise yüzde 8’e kadar geriledi. Sol Parti ve AfD’nin oyu ise aynı seviyede durmaya devam ediyor.

ÖNCEKİ HABER

İngiltere'de 12 katlı binada yangın

SONRAKİ HABER

Emek ve demokrasi güçleri tartıştı: Nasıl bir Esenyurt istiyoruz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa