30 Aralık 2017 21:55

Hayatını kaybeden Kim Wall için yazılan kitap geri çekildi

Parçalanmış cansız bedeni denizde bulunan İsveçli Gazeteci Kim Wall’ı konu alan ve piyasaya sürülen kitap, tepkiler üzerine geri çekildi.

Paylaş

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, cansız bedeni denizde bulunan İsveçli Gazeteci Kim Wall’ı konu alan ve piyasaya sürülen kitap, sosyal medyada oluşan yoğun tepkilerden sonra geri çekildi.

Danimarka’da kurulu Saxo Yayınevi, Kim Wall’ı anlatan 3 kitaptan oluşan bir seri hazırladı. Serinin ilk kitabı “Denizaltının sırı” başlığıyla piyasaya sürüldü. Fiyatları 39 kron olan 2. ve 3. kitabın da piyasaya sürülmesi bekleniyordu.

Yayınevi yöneticileri, sosyal medya kullanıcıları tarafından Kim Wall’ın ailesinin acılarını göz önüne alma yerine yaşanan trajediden para kazanmak için kitap çıkarmakla suçlandı. Medya eleştirmenleri de yayınevinin kitabı yazma görevini Yazar Thomas Djursing’e vermesini eleştiriyor ve Djursing’in katil zanlısıyla yakın ilişki içinde olduğuna, biyografisini yazdığına dikkat çekerek anlatımlarının inandırıcılığına gölge düşüreceğini söylüyorlar.

Kitabı basan yayınevinin kurucusu Jörgen Balle Olesen, denizaltı olayının kitap haline getirilmesini “Biz gazetelerde okunanlardan daha ayrıntılı bin anlatım sunmaya çalıştık” diyerek savundu. Olesen, kitabı yayınlamak için uygun zamanın seçilmediğini ve bu nedenle de dün satışını başlattıkları kitabı toplantıklarını ifade etti.

Wall, bu yılın Ağustos ayında söyleşi yapmak için mucit Peter Madsen’in denizaltısına gittikten sonra kaybolmuş, daha sonra parçalara ayrılmış cesedi Kopenhag’da denizde bullunmuştu.

Madsen, Wall’ı parçalara ayırdığını kabul etmiş ancak öldürdüğü suçlamalarını reddetmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsveç Dışişleri Bakanı'nı Twitter'dan tehdide ceza

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanı Gül'e "daha kaç suçlu aramızda?" sorusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa