30 Aralık 2017 14:05

EMEP: 2018 faşizmin püskürtüleceği bir yıl olacaktır

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan: 2018 tek adam tek parti rejiminin temelinden yeşertilmeye çalışılan faşizmin püskürtüleceği bir yıl olacaktır!

Paylaş

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan yeni yıl ile ilgil yaptığı açıklamada ‘2018 tek adam tek parti rejiminin temelinden yeşertilmeye çalışılan faşizmin püskürtüleceği bir yıl olacaktır!’ dedi.

Yeni yıl ile ilgili yazılı açıklama yapan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan 2017’nin dışarıda savaşın, içeride de gerilimin tırmandırılmaya çalışıldığı bir yıl olduğunu belirterek “2018 tek adam tek parti rejiminin temelinden yeşertilmeye çalışılan faşizmin püskürtüleceği bir yıl olacaktır!” ifadesini kullandı

2017 yılının baskıların arttığı bir yandan da bu baskılara karşı her koşulda mücadelenin yükseltilmeye çalışıldığı bir yıl olduğunu vurgulayan Selma Gürkan: “Referandumun şaibeli sonuçlarından lütuf çıkaran Erdoğan ve AKP iktidarı sürekli uzatılan OHAL ve bu süreçte çıkarılan KHK’ler ile ülkeyi “tek adam tek parti rejimi” doğrultusunda hızla yeniden yapılandırıyor. Temel hak ve özgürlüklerin gasp edildiği, hukuk sisteminin felce uğratıldığı, parlamentonun işlevsizleştirildiği ve aynı zamanda muhalif seslerin kısılmaya çalışıldığı bu dönemde işçi sınıfı ve emekçiler en zor günlerini yaşıyor. Büyüme rakamlarının şişirilmesi işsizlik oranındaki artışın, yoksullaşmanın, eğitim ve sağlık sistemindeki gerilemenin üstünü örtemedi” dedi.
 
Yılbaşına az bir zaman kala çıkarılan KHK ile paramiliter milislerin kurulmasının yolu açıldığına vurgu yapan Gürkan şunları söyledi: “Zaten bir iç savaş tehdidini Demokles Kılıcı gibi halkın tepesinde tutmaya çalışan iktidarın bu son alameti farikası, toplumsal kutuplaştırmadan daha epey nemalanılacağını göstermektedir.
 
Zaten şiddet bu dönemde bir yönetim politikası olarak tırmandırılmış bulunuyor. Kadınlara, çocuklara yönelik taciz ve istismar, Kürt sorununda dozu artırılan şiddet, cezaevlerinin kapasitesini zorlayan kitlesel tutuklamalara eklendi. Gazetecilerin birçoğu bu yılı cezaevinde geçirdi.”
 
Siyasi iktidarın Ortadoğu’da bir emperyalistten diğerine koşarak boşluk doldurma esasına dayalı dış politika izlediğini ifade eden Gürkan “Bu politika bölgede işlerin sarpa sarmasından başka bir rol oynamadığı gibi, savaş kışkırtıcısı pozisyonunu bu yıl da terk etmeyerek, komşularla ilişkilerinde gerilimi tırmandırdı. Bu durum Türkiye’yi sürekli toprak talebinde bulunan ilhakçı bir konuma sürükledi. Kısacası 2017 dışarıda savaşın, içeride de gerilimin tırmandırılmaya çalışıldığı bir yıl oldu” dedi.
 
işçi ve emekçilerin birçok yerde grevlere giderek, baskılara ve zulme karşı direnerek, gasbedilen haklarının peşine düşerek bu yılı mücadele ile geçirdiklerini söyleyen Gürkan şunları söyledi: “Cam ve Saya işçilerinin grevinde; basın davalarında; akademisyenlerin yargılanması sürecinde; kadınların sokakları bırakmamasında; gençlerin mücadelesinde... Halkın gelişmelere karşı sessiz kalmayacağı açıkça görüldü.
 
2017’den 2018’e aktarılan bakiye; sömürüye, baskılara, yoğunlaştırılan korku atmosferine rağmen biriken mücadele olanaklarıdır.
 
2018 tek adam tek parti rejiminin temelinden yeşertilmeye çalışılan faşizmin püskürtüleceği bir yıl olacaktır!
 
2018 kölelik yasalarına ve açlık ücretlerine karşı mücadelenin yılı olacaktır!

2018 özgürlük, barış ve demokrasinin zamanı olacaktır!

2018 savaş ve sömürü politikalarını yıktığımız bir yıl olacaktır!
 
Bu dileklerle, bütün işçi ve emekçi yurttaşların yeni yılını kutluyor, mücadelelerinde başarılar diliyoruz.” (HABER MERKEZİ)
 
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'a göre Kılıçdaroğlu 'Terör örgütlerinin destekçisi'

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa