30 Aralık 2017 05:19

Okulu sevmek istiyorum

Lise öğrencisi Berfin Demirel yazdı: Hayalimdeki eğitimle hayatımdaki eğitim çok farklı. Verilen eğitim ve istenen sınav sonuçları birbirini tutmuyor…

Paylaş

Berfin DEMİREL
Lise Öğrencisi - İstanbul

Merhaba arkadaşlar,

Ben lise öğrencisiyim. Öncelikle sizlere hayalimdeki eğitimle hayatımdaki eğitimin çok farklı olduğunu söylemek isterim.

Aldığım eğitim bu hayat şartlarında beni çok zorluyor. Ders saatleri, ‘zorunlu seçmeli’ dersler ve okulda zorunlu olarak bize dayatılan dini dersler... Bizim okulda dersler saat 09.00’da başlıyor. Ev okula 45 dakika uzaklıkta olduğu için sabah saat 07.00’de kalkıyorum. Böyle uzak bir lisede tabii ki ben de okumayı istemedim ama puanım oraya yetiyordu, Anadolu lisesi olduğu için oraya gönderildim. Bilirsiniz Anadolu liseleri çok tercih edildiği için gittim. Ulaşımımı servisle sağlıyorum ve servis ücreti maddi açıdan bizi zorluyor.

Ders saatlerimize geri dönecek olursak toplam 8 saat olmak üzere 80 dakikalık blok derslerde eğitim görüyoruz. Bu beni 6. saatten sonra hem fiziksel açıdan hem de ruhen çok yoruyor, bu yorgunluk öğretmenlerimiz için de geçerli. 8 saatlik derslerimizde ilk teneffüs 15 dakika, 2. teneffüs 30 ve son teneffüs 10 dakika. Ama bu bana yetmiyor, eminim arkadaşlarım ve öğretmenlerim için de öyledir.

Bize verilen eğitim ve bizden istenen sınav sonuçları birbirini tutmuyor. “Çalışırsın olur” diyorlar, evet başarı çalışmaktan gelir ama ben mutsuzum. Çünkü okuldan geldiğimde yol beni yoruyor ve çalışamıyorum.

Seneye üniversite sınavına gireceğim. Çok endişeliyim, çünkü hem okulu hem dershaneyi nasıl bir arada yürüteceğimi bilmiyorum. Değişen sınav sistemi hakkında bile bilgim yok. Hâlâ seneye değişir diye kendimi buna adapte edemiyorum.

Ben hayalimdeki eğitimi istiyorum, değişmeyen bir eğitim sistemi olsun istiyorum, öğretmenlerimizin mesleklerini severek yapmalarını istiyorum... Kısacası ben okulu sevmek istiyorum.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fateks'teki hukuksuzluğu bildirdiler, işlerinden oldular

SONRAKİ HABER

AKP’li Bozdoğan Belediyesi işçi kıyımında ısrarcı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa