29 Aralık 2017 17:20

Van 1 Eylül’den bu yana süren yasak yeni yıla taşındı

Van Valiliği, kentte 1 Eylül’den bu yana süren yasağı yeni yıla taşıdı, 1 ay boyunca yapılacak eylemler yasaklandı.

Van 1 Eylül’den bu yana süren yasak yeni yıla taşındı

Paylaş

Van Valiliği, kentte bir ay boyunca gerçekleştirilecek tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Alınan kararla kentte 1 Eylül’den bu yana süren yasak, yeni yıla taşınmış oldu. 
 
Van’da resmi kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilecek toplantı ve törenlerin dışında tüm eylem ve etkinlikler yasaklandı. Valilik tarafından yapılan açıklamada 30 Aralık tarihinden geçerli olmak üzere bir ay boyunca her türlü basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, anma töreni gibi eylem ve etkinliklerin yasaklandığı duyuruldu.
 
Açıklamada şöyle denildi: “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak amacıyla resmi kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı resmi toplantı, tören, şenlik, karşılama, uğurlama gibi etkinlikler hariç olmak üzere 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamındaki her türlü miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu Ek-1. maddesi kapsamındaki oyun, temsil ve çeşitli şekillerdeki gösteri ve etkinlikler, ticari kimliği bulunan özel hukuk tüzel kişilerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere, el ilanı dağıtılması ve pankart/afiş asılması, 30 Aralık 2017 tarihinden geçerli olmak üzere 30 gün süreyle mülki idare amirliklerinin (merkez ilçelerde Valilik, dış ilçelerde kaymakamlıklar) iznine bağlanmış, gerçekleştirilmesi izin şartına bağlanılan her türlü toplantı ve etkinliğin huzur ve güven ortamını bozmaya teşebbüs edecek şahıslar ile işlenmesi muhtemel suçların tespitine yönelik izletilmesi ve kamera gibi araçlarla kayıt altına alınabilmesine izin verilmiş, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, anma töreni gibi türdeki eylem ve etkinlikler de 30 Aralık tarihinden geçerli olmak üzere 30 gün süreyle yasaklanmıştır."

1 EYLÜL'DEN BU YANA YASAK

Kentte yapılacak eylem ve etkinliklere dair ilk yasak kararı 1 Eylül 2016 tarihinde alınmıştı. O tarihten bu yana her ay sonu Valilikçe alınan yeni kararlarla uzatılan yasak, alınan son kararla birlikte yeni yıla taşınmış oldu. ve yaşam biçimi dayatmanın ve zorbalığın başka bir örneğidir” dedi. (İstanbul/MA)
 

ÖNCEKİ HABER

İSDEMİR’de sır gibi saklanan sözleşme açıklandı

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa