29 Aralık 2017 15:14

Kadın Gazeteciler 2017 raporunu açıkladı

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, 2017 yılında kadın gazetecilerin yaşadığı hak ihlalleri raporunu açıkladı.

Paylaş

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu 2017 yılında kadın gazetecilere ve basına yönelik yaşanan hak ihlalleri raporunu İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube binasında açıkladı. Çok sayıda kadın gazetecinin katıldığı toplantıda açıklamayı okuyan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü Ayşe Güney OHAL ilanından sonra çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin (KHK) adeta yeni bir yönetim mekanizması gibi işletildiğini belirterek KHK’lerin toplumun bir kesimi için cezalandırma yöntemi olarak kullanıldığını ifade etti.

‘KADINLAR SALDIRILARIN HEDEFİNDE’

2017’nin basın ve ifade özgürlüğü hakkının OHAL ve KHK’lerle ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bir yıl olduğunu ifade eden Güney, bu hakkı kullanmaya çalışan gazetecilerin gözaltı, tutuklama ve baskılarla sindirilmeye çalışıldığını, özelde de kadın gazetecilerin hedef seçildiğini kaydetti. Güney, şöyle devam etti: “Kadının hükümet ve yargının cinsiyetçi söylem ve kararlarından güç alan erkekler tarafından evde, sokakta, iş yerinde, parkta yani yaşamın her alanında saldırılara maruz bırakıldığı Türkiye’de gazetecilik yapmaya çalışan kadınlar da bu saldırıların hedefi haline geldi. Sahada çalışırken hem kadın hem de gazeteci kimliği nedeniyle hedef olan kadın gazeteciler, darp, tehdit ve gözaltına alındı, tutuklandı ya da hükümet tarafından OHAL gerekçe gösterilerek çıkarılan KHK’lerle işsiz bırakıldı.”

KADINLARIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Basın özgürlüğüne dönük saldırılar, toplumun haber alma hakkının engellenmesi ve gerçeklerin çarpıtılmasının toplumun hafızasını silmeye dönük bir çaba olduğunu dile getiren

Güney, “Özgür basın topluma dönük her türlü saldırının her daim karşısında olmuştur” dedi.

Güney, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak, bu tablo karşısında hakikatin izini sürmeye, gerçekleri topluma taşımaya ve her türlü baskıya karşı toplumdaki kadınların sesi olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Ayşe Güney son olarak “Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak, 2017 yılını kadın yılı olarak ilan ediyorum. Bu yıl kadın mücadelesinde önemli bir yıl oldu. KHK’lere rağmen sokaklarda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

52 KADIN GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

Güney, 2017 yılında kadın gazetecilerin yaşadığı hak ihlallerinden tespit edilenleri şöyle sıraladı:

 • -Baskı politikalarının yaşamın her alanına sirayet ettiği 2017 Türkiye’sinde toplam 52 kadın gazeteci haber takibi sırasında ya da evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.
 • -9 kadın gazeteci tutuklandı.
 •  -Aralarında Nujiyan Erhan’ın da bulunduğu 6 kadın gazeteci farklı tarihlerde haber takibi yaptıkları sırada katledildi.
 •  -26 kadın hakkında gazeteci oldukları veya gazetecilerle dayanıştıkları için dava açıldı.
 •  -6 kadın gazeteciye yargılandıkları davalarda 1 yıl 3 ay ile 7 yıl arasında değişen hapis cezası verildi.
 •  -Yine OHAL gerekçe gösterilerek 2 kadın gazetecinin sarı basın kartı iptal edildi.
 •  -10 kadın gazeteci gözaltına alındıkları sırada ya da emniyette polisin darp ve tehdidine maruz bırakıldı.
 •  -Yine kadın gazeteciler kadın haberlerinin takibi sırasında erkekler tarafından tehdit ve saldırıya maruz kaldı.
 •  -Türkiye’nin tek kadın internet gazetesi Gazete Şûjin’in da aralarında yer aldığı 35 basın kuruluşu 2017 yılı içinde farklı tarihlerde çıkarılan KHK’lerle kapatıldı.
 •  -Toplam 25 gazetecinin işine son verilirken, birçok kadın gazeteci de çalıştıkları basın kurumunda mobbinge maruz bırakıldı.
 •  -Basın ve ifade özgürlüğünün ayaklar altına alındığı Türkiye’de hükümet politikaları karşısında toplumsal gerçekliğe sırtını dönen medya kuruluşlarında çalışan kadınlar, yayınlarına yapılan müdahale sonucunda istifa etmek zorunda bırakıldı.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul’da yılbaşında bazı ilçelere kamyon ve TIR yasağı

SONRAKİ HABER

Galatasaray UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu'nu son sırada tamamladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa