29 Aralık 2017 10:23

Zırhlı araçla kadını öldüren polise ödül gibi ceza

Diyarbakır’da 76 yaşındaki Hatun Elhaman'ı öldüren Kirpi tipi zırhlı aracın sürücüsü Ö.Ö’ye 20 ay hapis cezası verildi, sanık cezaevine girmeyecek.

Paylaş

Deniz TEKİN

Diyarbakır merkez Yenişehir Ofis Semti Gevran Caddesi'nde 27 Nisan 2016'da yolun karşısına geçmeye çalışan Hatun Elhaman'a (76) çarparak yaşlı kadının feci şekilde ölmesine neden olan Kirpi tipi zırhlı aracın sürücüsü özel harekat polisi Ö.Ö. hakkında "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada karar çıktı.

Diyarbakır 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuksuz yargılanan Ö.Ö. katılmazken, sanık ve müşteki avukatları hazır bulundu. Olaya ilişkin Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi'nin sanık polis Ö.Ö. ile kazada ölen Hatun Elhaman'ın "Eşit derece kusurlu" olduğuna dair raporu okundu.

SANIK AVUKATI ELHAMAN'I SUÇLADI

Duruşmada ilk olarak söz alan sanık avukatı, olayda yaşamını yitiren Hatun Elhaman'ın yaya geçidi olmasına rağmen bunu kullanmadan yolun karşına geçmeye çalıştığını ileri sürerek, "Söz konusu olayın gerçekleşmesinde müvekkilim kusurlu değildir. Buradaki olay tamamen yayanın ağır kusurundan kaynaklanmaktadır. 2.50 metre ön cam yüksekliği olan Kirpi aracını kullanan müvekkilimin maktulü görmesi beklenemez. Maktul aracın kör noktasından gelmektedir. Biz ATK raporunu kabul etmiyoruz. Raporda önceki bilirkişi raporu değerlendirilmiş ancak aracın özelliği göz önünde bulundurulmamıştır. Müvekkilim 9 yıldır zırhlı araç kullanmaktadır. Kendisi dava sürecinde de herhangi bir kazaya karışmamıştır. Olay esnasında da müvekkilim maktule yardımcı olmaya çalışmış ancak çevredekilerin tepkisi nedeniyle yardımcı olmamıştır. Bu sebeple müvekkilimin kusursuz olduğunu düşünüyorum. Müvekkilimin beraatına karar verilsin. Mahkeme aksi kanaatte ise lehe olan hükümler uygulansın" dedi.

'SANIK GEREKLİ DİKKAT VE ÖZENİ GÖSTERMEDİ'

Elhaman ailesinin avukatı ise sanığın kanunların kendisine yüklediği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranarak Elhaman'ın ölümüne neden olduğunu belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.
 
Son sözü sorulan sanık avukatı, "Müvekkilimin beraatını istiyorum. Katılan vekilin beyanlarını kabul etmiyoruz. Sanık oldukça dikkatli davranmıştır ancak ön göremediği şekilde kaza meydana gelmiştir" dedi.

CEZAEVİNE GİRMEYECEK

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Ö.Ö'nün üzerine atılı "Taksirle bir kişinin ölümüne neden olma" suçunu işlediğinin sabit olduğuna hükmederek, sanık ile maktulün olayda "eş değerde kusurlu oluşu”, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığının dikkate alınarak, sanığa önce 2 yıl hapis cezası verdi. Hakim, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini gerekçe göstererek, hapis cezasını 1 yıl 8 aya indirdi. Sanığın sabıkasının olmaması, kişilik özelikleri ve duruşmadaki tutum ve davranışları, yeniden suç işlemeyeceği yönünde mahkemede kanaat oluştuğunu ve olayla ilgili dava dosyasına yansıyan maddi bir zarar bulunmadığını ileri süren mahkeme, hükmünün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi. Sanık, kararın verildiği günden başlamak üzere 5 yıllık sürede herhangi bir suç işlememesi durumunda hapis cezası hükmü ortadan kalkacak. Mahkeme ayrıca, sanık hakkında denetimli serbestlik uygulanmasına yer olmadığına karar verdi.  Mahkeme, sanık sürücü belgesine 3 ay süreyle el konulmasına da karar verdi.

DAVA HAKKINDA

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Gevran Caddesi'nde 27 Nisan 2016’da yaşanan olayda Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne ait Kirpi tipi zırhlı aracında kalarak kafatası parçalanan 76 yaşındaki Hatun Elhaman olay yerinde yaşamını yitirmişti. Elhaman'ın ölümü üzerine zırhlı aracın etrafında toplanan halk zırhlı aracın sürücüsüne tepki göstermişti.  Polis, cadde üzerinde toplanarak alkış ve ıslıklarla protesto eylemi halka biber gazı, tazyikli su ve gaz bombalarıyla ile müdahale etmişti.  Olaydan sonra gözaltına alınan polis memuru Ö.Ö. ifadesi alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olay ile ilgili soruşturmayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, zırhlı aracın sürücüsü hakkında "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.  İddianamede, olay günü Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne ait 21 A 1453 plakalı zırhlı aracın klimasındaki arıza nedeniyle servise götürüldüğü belirtildi. Zırhlı aracın trafik nedeniyle yolun açılmasını beklediği sırada, dinlenmek amacıyla kaldırımda oturan Elhaman'ın caddeye çıktığını ifade edilen iddianamede, bu sırada zırhlı araç sürücüsünün Elhaman'ı görmeyerek çarptığı iddia edildi.  


 
İddianamede, araç sürücüsünün yoğun araç ve insan trafiği olan Gevran Caddesi'ne gerekli önlemleri almaksızın, zırhlı ve büyük bir araçla ve tek başına çıkıp, dikkatsizlik ve tedbirsizlik yaptığını kaydedildi.  Zırhlı araç sürücüsünün kendisi gibi tedbirsiz davranıp yaya geçidini kullanmayan ve aracın hareket ettiğini fark edemeyen yaşlı kadına çarparak ölümüne neden olduğunu belirtilen iddianamede, şüphelinin “taksirle ölüme neden olma” suçunu işlediğini savunuldu. (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DBP Ağrı İl Eş Başkanı Naile Barış tutuklandı

SONRAKİ HABER

Milletvekilleri Sertel ve Çakırözer: Basın kartlarını basın meslek örgütleri vermeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...