29 Aralık 2017 05:52

Gerçek kadro istiyoruz

Kocaeli'den Orkun Kaya, taşeron işçilik tecrübesini yazdı: 4 aydır içeride kalan ücretlerimizi alamadık, patron telefonlarımızı açmıyor…

Paylaş

Orkun KAYA
Kocaeli

Merhaba Evrensel okurları, Kocaeli’de üniversite öğrencisiyim. Bu yaz aylarında geçimimi sağlamak için Derince Safiport Limanında Özenerji Mühendislik adında taşeron firmada elektrik işinde çalıştım. 

Yasaya göre fazla mesailere kalmak zorunda değildik. Ama işten çıkartılmakla tehdit edilmemizden dolayı, zorla mesaiye bırakılıyorduk. 40 civarında işçi vardı. İşçilerin yüzde 90’ı gurbetçiydi. Ailelerinin yanından çıkıp memleketin öbür ucuna gelerek para kazanıp, birikim yaparak geri dönmek gibi düşünceleri vardı. Sigortamız zorunlu olduğu için yapılıyordu. Ücretler parça parça ve düzensiz bir şekilde yatırılıyordu. Bir ara, ücretler uzunca bir süre yatmadığı için işçiler işi bıraktı. Memleketlerine döndü. 4 aydır içeride kalan ücretlerimizi alamadık. Patron telefonlarımızı açmıyor, yurt dışında olduğunu söylüyor ve bizleri oyalıyor. 

Çalışma Bakanlığına defalarca şikayette bulunmamıza rağmen, olumsuz sonuçlarla karşılaştık. En son çıkan yasa ile de bu meselenin artık bakanlığı ilgilendirmediğine dair bir yazı aldık. Ücretimizi alamamamızın ve patrona hiçbir şekilde ulaşamamamızın en büyük sebebi taşeron işçi olmamızdır. Taşeron tam olarak budur. Ben 21 yaşında bir öğrenci olarak taşeron gerçeği ile karşı karşıya kaldım. Hiçbir güvencemizin olmadığı bu ülkede en büyük ihtiyacımız ‘’kadro’’ meselesidir. Bildiğiniz üzere son süreçte kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmesiyle ilgili bir gündem söz konusu. Kadronun KHK ile verileceği ve sınav ile yapılacağı açıklandı. KHK ile verilen kadro, KHK ile geri alınamaz mı? Alınır. Hem de öyle bir alınır ki. Biz bu duruma şaşıramayız bile. KHK ile haksız yere görevlerinden alınan, mesleklerinden edilen binlerce insanın olduğu, gazetecilerin tutuklandığı, televizyon kanallarının ve dergilerin kapatıldığı bir ülkede, KHK ile işçiye kadro sağlamak şu anki güvencesizlik ile eş değerdir. Bu memleketin emekçisine layık görülen kadro KHK kadrosu değil, gerçek kadro olmalıdır.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İŞKUR: Hugo Boss’ta işçiler sendikadan istifaya zorlandı

SONRAKİ HABER

9 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan 53 yaşındaki M.A'ya 62 yıl 6 ay hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...