29 Aralık 2017 04:13

Kılıçdaroğlu: Devlet silahlı kuvvetlerini saf dışı bırakıyor

696 sayılı KHK'ye tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Devlet kendi silahlı kuvvetlerini saf dışı bırakıyor' dedi.

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk'te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Pazar günü çıkarılan 696 sayılı kanun hükmünde kararnamede (KHK) yer alan sivillere yargı muafiyeti maddesine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Bu ağır tabloyu gündeme getiren Anayasa Mahkemesidir” ifadelerini kullandı ve "Devlet kendi silahlı kuvvetlerini saf dışı bırakıyor" dedi. Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun tutukluluk durumunu da “Siyasi rehine” olarak nitelendirdi. 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

BYLOCK TAHLİYELERİ

"Bir hatadan dolayı kaç kişi haksız yere içeride bilmiyoruz. Bu, devletin kurumlarının sağlıklı çalışmadığını gösteriyor. Siz bunu yeni mi keşfettiniz? Birileri bunun hesabını vermeli. Masum insan “FETÖ’cü” diye suçlandı; yeri geldi biz suçladık. Bu insanın onuruyla oynadık. Aile huzurunu bozduk. Aradan 17 ay geçti. 

(AK Partililer hakkındaki iddiası) Ben “Şunlar ByLock kullanıyor” demedim. AKP’nin içinde ByLock kullananlar var mı? Evet, var. Bunu elinde belgesi olan kurumların açıklaması lazım. Elinde liste olan kurum, kişilerin isimlerini seçerek değil, listenin tamamını göndermeli. Şu an ByLock kullananlar var, biliyoruz.

SİVİLLERE YARGI MUAFİYETİ

15 Temmuz darbe girişimine karşı halk direnme hakkını kullandı. Direnme hakkını kullananlar hiçbir zaman yargılanamaz. Bu onların en temel hakkıdır. Sorun şurada: Köprüde askerler linç edildi. Rütbesiz bir askerin günahı nedir? Hepimiz askerliğin kurallarını biliyoruz. Eğer komutanın emrini tartışmaya açarsanız, askerliğiniz bitmiş demektir. Ben darbe girişiminden sonra Saray’a gittim. Açıkça şunu söyledim: “Bunun soruşturulması lazım, bu doğru değil.”

Bu düzenleme nedir? Cezai sorumsuzluk getiriyorsunuz, af getiriyorsunuz. Bakanlar Kurulu af getiremez. Bu açıklama, o linç girişimine af getiriyor. Bu verilen dokunulmazlık, milletvekilliği dokunulmazlığından daha güçlü. Böyle bir rezalet olabilir mi? Milletvekilleri için 5 sene, bu KHK’ye göre ömür boyu dokunulmazlık. Devlet, şiddeti bir başkasına teslim edemez.

Devlet kendi silahlı kuvvetlerini saf dışı bırakıyor. Bu ağır tabloyu gündeme getiren Anayasa Mahkemesi'dir. Şu anda Türkiye'de Anayasa uygulanmıyor. Anayasa Mahkemesi'ne 121. maddesini hatırlatmak isterim. Milli eğitimin, kış lastiğinin, taşeronun OHAL ile ne ilgisi var. AYM'ye tarihi bir fırsat sunuyoruz.

VEREMEYECEĞİMİZ HESAP YOKTUR

Ben onların bütün paralelliklerini biliyorum. Sabahtan akşama kadar Gülen ile içli dışlı değiller miydi? Devletin bütün kademelerini Pensilvanya'da onaylatıp geliyordu. Hayatımda bu kadar yüzsüzlük görmedim. Devletin parasına bile terör örgütünün damgasını vurdular. Devletin Kozmik Odası'nı kim açtı? Bülent Arınç'a suikast diyorlardı... Akıl var mantık var. Ne yaparlarsa yapsınlar umurumda değil. Bizim veremeyeceğimiz hesap yoktur. Gazeteciler, milletvekilleri suçsuz yere yatıyorlar, bunların hakkını kim savunacak? Hangi sorunu aştılar. Kimin FETÖ'cü olduğunu onlar biliyorlar. 

‘ENİS BERBEROĞLU SİYASİ REHİNDİR’

O kararı veren hakim değildir. Enis Berberoğlu orada siyasi rehindir. Ne kusuru var Berberoğlu'nun. AYM'nin kararı var. Hangisi devlet sırrı. Dünyada bilmeyen mi var. Cumhuriyet yayımlanmadan önce internet sitelerinde vardı. 

TEK TİP KIYAFET UYGULAMASI

Birisi Erdoğan'a bilgi versin. Amerikan'ın yapmasına izin vermezler. Bütün dünyanın lanetlendiği örneği veriyorsunuz. Tek tip olayı da ilginç bir konudur. Şu anda Ceza İnfaz Kanunu var. Aşağılayıcı muamele ediyorsunuz. İnsan haklarına bakması lazım. Türkiye'yi dünyaya rezil ediyorlar. Dikta kuralları geçerli. KHK ile yönetiyorlar. Bir kişi her türlü gücü kullanmaktadır. Buna Almanya'da Hitler'e doğru denirdi. Yargı bağımsızlığı yoktur. Hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur.

AHMET ŞIK'IN SAVUNMASI İKTİDARIN HOŞUNA GİTMEDİ DİYE İZİN VERMEDİLER 

Herkesin can ve mal güvenliği var mı diyelim. Yargı bağımsızlığıdır bunun teminatıdır. Yargı bağımsızlığı var mı. Ahmet Şık hapiste. İmamın Ordusu kitabını yazdı tutuklandı. Bu kez hükümet tarafından tutuklandı. En kutsal hakkını yasakladı. Savunma iktidarın hoşuna gitmedi diye izin vermiyorlar. Savunmasına bile tahammül edemiyorsunuz. Bu KHK ile savunma hakkı da kısıtlanıyor.

REZA ZARRAB DAVASI

Üç bakana ve genel müdüre rüşvet verdiği kesin, delili var. Türkiye Cumhuriyeti'nin temsil eden avukat rüşvet verdiğini kabul etti. Bu davayı yeniden açalım dedim. Çözelim düğümü, üç bakanı yeniden Yüksek Divan'a gönderelim. Bu dosyayı açmak Türkiye'nin gururunu kurtarır. Bunların ağzından çıkanlarından haberi var mı? Ayakkabı kutusuna dolarları saklamış, siz paraları iade ediyorsunuz. ABD 'de avukat "Rüşveti verdi "diyor. Bizde üç bakana rüşvet verdi ABD'lileri ilgilendirmiyor zaten.

SÜLEYMAN SOYLU BENİM MUHATABIM DEĞİL

Süleyman Soylu benim muhatabım değil. Şu belge sahte desinler. Açıkladık belgeleri. O şirket ne şirketi? Bana hakaret etmene gerek yok. Binlerce yoksulumuz, işsizimiz var. Ayaz bebek gece donarak öldü, açlıktan ölen Kübra bebek için sormam lazım. Gel vergini öde diyorsun vatandaşa, sen de öde. Ben milli ve yerliyim diyorsun. Ben bu milletin vicdanına sesleniyorum. Zarrab'ı takip etmek bizim işimiz değil. Man Adası olayını keşke Zarrab'dan sonra verseydiniz daha çok kamuoyu oluşurdu diyenler var.  Türkiye'den vergi kaçıranlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağız.

Türkiye vergi cennetlerinden gelen paralarla ilgili tedbir almak zorundadır. Vergi cennetine para giderse yüzde 30 kesinti olacak. Vergi cennetleri tespit edilecekti. 11 yıldır tespit edemediler. Neden bulunmuyor? Kimin akrabaları oralarda şirket koruyorlar. Ekmek, kefen bezi alırken vergi veriyor vatandaş, bunlar bir sterlinlik şirket kuruyorlar. Korkuyorlar, açıklamıyorlar. Yeri zamanı gelince böyle belgeler olacak yine.

ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

Daha seçime çok var. Bugünden bunu düşünmek doğru değil. Belediye başkanlarını zorla istifa ettirdiler. Siyasetçi hukukçu gibi davranırsa olmaz. Seçim yapalım, demokrasinin namusunu kurtaralım diyorum. Hani milli irade diyordunuz?

ABD İLE VİZE KRİZİ

Krizin aşılması güzel bir olay. Biz bütün ülkelerle aramızın iyi olmasını isteriz. Türkiye hem kendi ülkesinde hem dışarıda barışı, demokrasiyi savunan bir ülke olmalı. Türkiye’nin yaptığı açıklama ile ABD’nin yaptığı açıklama arasında çelişkiler var. Türk Büyükelçiliği, “Biz kimseye güvence vermedik” diyor. Neden iki taraf aynı metin üzerinden ortak açıklama yapmıyor? Şimdi kime inanacağız? Elbette kendi büyükelçiliğimize inanacağız ama iki açıklama birbiriyle çelişiyor.

DENİZ GEZMİŞ'LE ERDOĞAN'I KARŞILAŞTIRMAK TARİHE İHANETTİR

Deniz Gezmiş bizim gençlerimizin önderlerinden biridir. Bu ülkenin gençleri için darağacına gitmiş kişidir. Emperyalizme karşı çıkmıştır, arkadaşlarıyla 6. Filo'ya karşı çıkmıştır. Herkes saygı duyar. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamı yanlıştır. Siyasi idamlar doğru değildir. Deniz Gezmiş'le Erdoğan'ı karşılaştırmak tarihe ihanettir.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avon'un yılbaşı kampanyasını bir de işçiden dinleyin

SONRAKİ HABER

Usta Oyuncu Hale Akınlı hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa