28 Aralık 2017 13:58

Tanrıkulu: Failler değil Roboskililer yargılanıyor

Roboski katliamının üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen faillerin yargılanmadığını belirten Tanrıkulu ailelerin onlarca kez yargılandığını hatırlattı.

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul 

Roboskî Katliamının üzerinden 6 yıl geçmesine karşın, katliam faillerinin yargı önüne çıkarılmadığını belirten CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Roboskîli ailelerin onlarca kez yargılandığına ve cezalar verildiğine dikkat çekti. Tanrıkulu, katliamda AKP hükümetinin sorumluluğuna bir kez daha işaret etti. 696 sayılı KHK’ye işaret eden Tanrıkulu, “Bu metinin, kendisi ortalama yurttaşa, sokaktaki başka yurttaşı hedef gösteren bir metin. Faşizm tamda budur. Böyle bir kararnamedir. Yapacağımız tek iş mücadele etmektir” dedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Roboskî Katliamının yıl dönümünde CHP İstanbul İl Başkanlığında açıklama yaptı. Katliam gününde yaşanan trajediyi bir kez daha anlatan Sezgin Tanrıkulu, savaş uçaklarını bombalanmasından dolayı, çoğu çocuk 34 yurttaşın yaşamını yitirdiği 4 yurttaşın da ağır yaralandığını belirtti. Katliamda ölenlerin Roboskîliler olduğunu söyleyen Tanrıkulu, Van’dan Roboskîye geçmek isteyen CHP Genel Başkanın Kemal Kılıçdaroğlu’ya uygun araçları istemelerine karşın tahsis edilmediği için yolda kaza da geçirdiğini hatırlattı. Meclise Roboskî Katliamı ile ilgili verdiği soru önergelerinin, kaba ve yaralayıcı bulunduğu için iade edildiğine de dikkat çeken Tanrıkulu “Katliam demek de aynı zamanda bazılarına göre suç. Ama bu bir katliamdır. Aynı zamanda insanlığa karşı suçtur” dedi. 

‘SORUMLULARI BELLİDİR’

Katliamın yaşandığı dönemde AKP hükümetinden 12 saat sonra ilk açıklama yapıldığına vurgu yapan Tanrıkulu, dönemin hükümet sözcüsü Hüseyin Çelik’in “bu bir operasyon kazası” ifadesini kullandığını söyledi. Hükümetten iki gün sonra gelen açıklamada,  o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bu olayın failleri Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak” sözlerini hatırlatan Tanrıkulu, katliama ilişkin yürütülen yargı sürecine dikkat çekti. CHP’nin çabasıyla Meclis İnsan Hakları Komisyonunda Roboskî Komisyonunun kurulduğunu belirten Tanrıkulu, komisyon çalışmalarının hakkında bilgi verdi. 

Tanrıkulu, “Heron görüntülerini komisyon üyeleriyle birlikte izledik. Heron görüntülerini hiçbir uzmanlığa gerek olmadan, ölenlerin sivil oldukları çok rahat bir şekilde anlaşılıyor. Yanı başımızda Adalet ve Kalkınma Partili üyeler siyah ve beyaz heron görüntülerini izlerken, gözyaşlarını tutamadılar. Herkesin gözü önünde gerçekleşen katliam, ama 6 yıl geçti. Katiller hâlâ ortada yok” diye konuştu. 

Yargı süreciyle katliamın üstünün örtülmek istendiğine dikkat çeken Tanrıkulu şunları söyledi: “Biz bu katliamın sorumlusunu kim olduğunu biliyoruz. Bu faili meçhul bir katliam değildir. O gün Milli Güvenlik Kurulu toplantısı vardı. Şu anda Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, o dönemde ikinci başkandı Genelkurmayda. Bizzat kendisinin Milli Güvenlik Kurulu’na gittiğini emir aldığını, ve bu katliamın siyasi onayının hükümet tarafından, yani Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini ve hareket emrinin de dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarafından verildiğini biliyoruz. Bunlar hem hukuki hem de siyasi olarak sorumludurlar.”

FAİLLER DEĞİL, ROBOSKÎLİLER YARGILANIYOR

Roboskî Katliamın insanlığa karşı bir suç olduğuna vurgu yapan Sezgin Tanrıkulu, “Bu suçlarda zaman aşımı yoktur. Sorumlular mutlaka yargılanacaktır. Bunlardan hesap soracağız mutlaka. Bunu hiçbir yerde değil, Türkiye’de bağımsız, adil, dürüst bir yargılamanın gerçekleştirildiği zamanda, yapacağız. Roboskî’nin failleri hiç yargı önüne çıkmadılar. Ama Roboskîli aileler onlarca kez, yargı önüne çıktılar, yargılanıyorlar. Böyle bir açmazla karşı karşıyayız. Ceza aldılar, para cezası aldılar. Hapis cezası tehdidiyle karşı karşıyalar” dedi. 

Uludere Kaymakamının anmaya sınırlı sayıda katılımın olması yönünde görüşüne tepki gösteren Tanrıkılu, katliamın yaşandığı OHAL olmadığını ve sonrasında yapılmak istenen anlamalara da izin verilmediğini belirtti. 

KHK YURTTAŞI YURTAŞA HEDEF GÖSTERİYOR 

Son yayınlanan kanun hükmünde kararnamelere de (KHK) dikkat çeken Tanrıkulu, 696 sayılı KHK’yi işaret ederek şunları söyledi: “Hukuktan az veya çok bilgisi olan bir yurttaşa okuttursanız, buna şunu söyler, ‘Bu bir faşizm kararnamesidir’ der. Faşizmi tarif ederseniz budur. Buna doğru hızla gittiğimiz bir ortamdayız. Hiç kimse bu düzenlemeyle getirilen, 15-16 Temmuz darbe girişimini engellemek için faaliyette bulunan yurttaşlarımız ve bunun devamı niteliği terör eylemlerini engellemek amaçla yurttaşlarımızın yapacağı faaliyeti ortalama bir darbe girişimini önlemek amacıyla kurulan bir cümle olarak göremez. Adalet ve Kalkınma Partisinin cephesinden bile, bu metne çok itiraz geldi. Metnin, kendisi ortalama yurttaşa, sokaktaki başka yurttaşı hedef gösteren bir metin. Faşizm tamda budur. Böyle bir kararnamedir. Tanrıkulu, yapacağımız tek iş mücadele etmektir. Cesaretle ve umudumuzu yitirmeden.” 

SOSYAL MEYDAYA HEDEF GÖSTERİLDİ 

Sezgin Tanrıkulu

2012 yılında Roboskî Katliamının anması için gittiği mezarlıkta çekilen fotoğraf üzerinden sosyal medyada hedef gösterildiğini belirten Tanrıkulu, duruma tepki göstererek, “Yapılan alçaklıktır” dedi. 
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gaziosmanpaşa halkı 'kentsel dönüşüm' uğruna tehdit ediliyor

SONRAKİ HABER

Bursa’da hava kirli ama önlem yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...