Bağlar’da evlerin duvarına kadınları tehdit eden yazılama

Bağlar’da 10 ailenin yaşadığı apartmanın duvarlarına kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kadınlara yönelik tehdit içerikli yazılama yapıldı

28 Aralık 2017 13:41
Paylaş

Diyarbakır Bağlar’da 10 ailenin yaşadığı bir apartmanın duvarlarına kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kadınlara yönelik tehdit içerikli yazılamalar yapıldı. Evlerin kapıları işaretlenirken, mahallede yaşanan benzer vakalardan dolayı aileler tedirgin.

Diyarbakır’da kadın ve çocuklara yönelik istismar ve taciz olaylarıyla daha önce gündeme gelen Bağlar ilçesine bağlı 5 Nisan Mahallesi’nde, bu kez tedirginlik uyandıran dikkat çekici bir olay yaşandı. Yusuf İslam Caddesi 828. Sokak’ta bulunan Doğan Apartmanı’nın duvarına, kimliği belirsiz kişi ve ya kişilerce söz konusu apartmanda yaşayan kadınların isimlerinin baş harfleri yazılıp, yine “Bu kadınların peşindeyim” “Peşinizdeyim” şeklinde yazılamalar yapıldı. 
 
Yine bu yazılamaların yanı sıra apartman sakinlerinin kapılarına çarpı işareti de konuldu. 
 
Sabah uyandıklarında sözkonusu yazılamaları gören apartman sakinleri, polise haber verdi. Gelen polisler, parmak izi incelemesinde bulunup, apartman sakinlerinin ifadesini aldı. 
 
Konu hakkında suç duyurusunda bulunan apartman sakinleri, sorumluların yakalanmasını istiyor. 

APARTMAN SAKİNLERİ TEDİRGİN

Son zamanlarda mahallede yaşayan kadın ve çocukları hedef alan istismar ve tacizin boyut değiştirdiğini dile getiren apartman sakinlerinden Nazlı Karataş Ayaz (35), yedi yıldır aynı apartmanda yaşadığını ve daha önce benzer bir durumla hiç karşılaşmadığını ifade etti.
 
Sabah çocuklarını okula götürmek için dışarı çıktığında yazıları gören Ayaz, “Kapıyı açtım yazılar vardı. ‘Bu kadınların peşindeyim’ çok şaşırdım dizlerim titredi. Yazılar bütün kadınlara yazılmış. Kim neden yazmış bu konuda hiçbir fikrimiz yok. Bundan dolayı da çok tedirginiz” diye konuştu. 

‘DAHA NEREYE KADAR?’ 

Bağlar Mahallesi

Mahallede daha önce yaşanan taciz ve saldırı olaylarının faillerinin henüz tutuklanmadığını da hatırlatan Ayaz, şunları söyledi: “Biz kadınlar daha ne kadar taciz ve saldırılara maruz bırakılacağız. Korkularımız daha ne kadar sürecek? Yani birileri geliyor, hedefim bu binanın kadınları diyor. Bu çok kafamızı kurcalıyor biz hepimiz evli barklı insanlarız. Yıllardır birbirimizi tanıyoruz. Bu kabul edilemez. Sorunun biran önce çözülmesini istiyoruz.” 

'ÖNCE MAHALLEMİZE ŞİMDİ EVİMİZE KADAR GİRDİLER'

Son zamanlarda çocuk ve kadınlara karşı sistematik bir saldırı olduğuna dikkat çeken aparman sakini 38 yaşındaki Bircan Çıkar da, üç yıldır burada yaşadığını söyledi. Sabah saatlerinde olayı duyduğunu dile getiren Çıkar, “Çok tedirginim çocuklarım var. Bir ay önce yine bizim mahallede bir kadına taciz ve silahla saldırı oldu. Şimdi bizim evimizin içene kadar girdiler bir kadın olarak kendimi güvende hissetmiyorum ve önlem alınmasını istiyorum” dedi. 

‘MAHALLEDE UZUN ZAMANDIR TACİZ, İSTİSMAR VE HIRSIZLIK OLAYLARI OLUYOR’

40 yıldır aynı mahallede yaşadığını söyleyen Remziye Güngör (50) de,  mahallelerinde bir süredir hırsızlık, çocuk istismarı ve kadınlara dönük taciz olaylarının yaşanmasından rahatsız.
 
Bu saldırıda bulunanların, yaşadığı toplumun ahlakından ve kültüründen uzak olduğunu dile getiren Güngör, “Bizim binamız aile apartmanıdır, herkes herkesi bilir. Bunu yapan her kimse dışarıdan gelen biridir. Herkesin çoluk çocuğu var. Biz sahipsiz değiliz” diye tepki gösterdi. (Diyarbakır/MA)

ÖNCEKİ HABER

Termik santral için zeytin ağaçlarının sökülmesine tepki

SONRAKİ HABER

Kubilay: Tutak’da yasadışı işler yapılmıyorsa neden HDP heyetine izin verilmiyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa