28 Aralık 2017 10:46

Tuncel: Aydınlatılmayan her katliam yenisinin habercisi

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Roboski Katliamı ile ilgili ‘Aydınlatılmayan her katliam yeni bir katliamın habercisi” olduğunu söyledi.

Paylaş

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Roboski Katliamı’nın 6’ıncı yıldönümüne ilişkin gönderdiği mesajda, “ülkede aydınlatılmayan her katliamın yeni bir katliamın habercisi” olduğunu vurguladı. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, tutuklu bulunduğu Kocaeli Kandıra 1 No’lu Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla tutuklu tüm belediye eş başkanları ve parti üyeleri adına Roboski Katliamı’nın 6’ıncı yıldönümüne ilişkin mesaj gönderdi. 
 
Tuncel, “Türkiye artık katliamlarla anılan bir ülke oldu. Sivas’tan Maraş’a, Gazi’den Roboski’ye katliamların hiçbiri aydınlatılmadı. Katliamların aydınlatılmaması, gerçekle yüzleşmeme yeni katliamların habercisidir aynı zamanda” dedi. 
 
Tuncel’in cezaevinden gönderdiği mesaj şöyle;
 
"Roboski katliamının 6. yılında Roboski’li aileler halen adalet bekliyor. 
 
Katliamın yıl dönümü nedeniyle rehin alınan belediye eş başkanları adına katliamı lanetliyor, yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz. Roboski’yi unutmayan, unutturmayan Roboski’li aileler başta olmak üzere insan hakları savunucularına selamlarımızı sunuyoruz. 
 
Türkiye artık katliamlarla anılan bir ülke oldu. Sivas’tan Maraş’a, Gazi’den Roboski’ye katliamların hiç biri aydınlatılmadı. Katliamların aydınlatılmaması, gerçekle yüzleşmeme yeni katliamların habercisidir aynı zamanda. Roboski katliamı savaş uçakları ile gerçekleşmiş, devleti yönetenlerin sorumluluğunun kesin olmasına rağmen dosya kapatılmıştır. Dosyayı kapatmak dosyayı tozlu raflara kaldırmak gerçeği, hakikati değiştirmez. Gerçek bu ülkenin savaş uçakları yurttaşlarını bombalamış, 35 canı aramızdan almıştır. Bunun hesabını vermeden, yeni bir başlangıç yapılamaz. 
 
Bu vesile ile bir kez daha Roboski katliamı başta olmak üzere Türkiye’deki katliamların araştırılması, hesabının sorulması, yaraların sarılması için 'Yüzleşme, Hakikat ve Adalet Komisyonu’nun' kurulmasının gerekliliğinin altını çiziyoruz. Bizler de katliamı yapanlar açığa çıkartılıp yargılanıncaya kadar Roboski’nin hesabını sormaya devam edeceğiz…
 
Unutursak kalbimiz kurusun" (Diyarbakır/MA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Okulda sucuklu tost yiyen 9 öğrenci hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa