28 Aralık 2017 08:12

Avrupa Konseyi'nden son KHK'lerle ilgili açıklama

Avrupa Konseyi’nden yapılan açıklamada KHK'lerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle uyumlu olup olmadıklarının incelenmeye başlandığı kaydedildi

Paylaş

Avrupa Konseyi, Bakanlar Kurulu kararıyla Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında uygulanan ve kamuoyunun tepkisini çeken 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) üzerine açıklama yaptı. Konsey Sözcüsü Daniel Holtgen gelişmelerin yakından incenlendiğini belirtti.

‘KHK KOMİSYONU KURULSUN’

Euronews Türkiye'de yer alan habere göre Avrupa Konseyi son KHK'lar ile bazı endişelerin oluştuğunu açıkladı. Konsey sözcüsü Daniel Holtgen on binlerce kişinin kamudan ihraç edilmesiyle ilgili Türkiye'ye KHK Komisyonu kurulmasını tavsiye ettiklerini belirterek, "Komisyonun işleyişiyle ilgili itirazların olduğunu da biliyoruz" dedi. 

Son gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Holtgen, "Avrupa Konseyi bu gelişmeleri inceliyor. Biliyorsunuz Türkiye'de Anayasa Mahkemesi bu itirazları kabul etmiyor. Bu yüzden hak ihlaline uğrayan kişilerin bir yasal merciye başvurabilmeleri için komisyon kurulmasını tavsiye ettik. Bu gerekli bir adımdı çünkü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapılmadan iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu. 

‘İNCELEMEYE ALDIK’

Son KHK'lerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle uyumlu olup olmadıklarını incelemeye aldıklarını belirten sözcü, Avrupa Konseyi'nin kısa süre içerisinde Türk hükümetiyle bu konuda irtibata geçeceğini aktardı. Sözcü, son KHK'leri inceledikleri sırada kamudan ihraçların devam etmesinin de farklı bir sorunu beraberinde getirebileceğini ekledi. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'2017, çatışma bölgesindeki çocuklar için kabus yılıydı'

SONRAKİ HABER

İstismar sanığı aileyi tehdit etti: Bu işin sonu kötüye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...