28 Aralık 2017 02:23

Kor Kitap, 4 eseri daha okurlarıyla buluşturdu

Kor Kitap, 4 eser daha yayımladı: 'Paris Komünü ve Marksizm', 'Marksizm ve Tarih', 'Nasıl Yapmalı', 'Kayıt Dışı Ekonomide Örgütlenen Kadın İşçiler'

Paylaş

Kor Kitap, Aralık ayında “Paris Komünü ve Marksizm”, “Marksizm ve Tarih”, “Nasıl Yapmalı” ve “Kayıt Dışı Ekonomide Örgütlenen Kadın İşçiler” isimli kitapları okurlarıyla buluşturdu. Eylül ayında yayın hayatına başlayan Kor Kitap, şimdiye kadar roman, tarih, inceleme, bilim ve teori türlerinde kitaplar yayımlandı. Kor Kitap’ın yayımladığı eserlerin sayısı ise 31’e ulaştı.

Evrensel'e açıklamalarda bulunan Kor Kitap Genel Yayın Yönetmeni Onur Öztürk, “Dünyanın neresinden olursa olsun toplumcu kültür, edebiyat birikimini ve bilimsel bilgiyi tüm zenginliği ile yansıtan ve bu büyük birikimi simgeleyen eserleri Türkçeye kazandırmak, bu alanlarda Türkiye’de şimdiye dek oluşmuş zenginliği de geleceğe taşıma ve büyütme çabasındayız. Dolayısıyla okurlarımızla buluşturma çabasında olduğumuz her bir birikim yalnızca geçmişe ait değil günümüz ve geleceğimizi de kapsayan bir sürekliliği ifade ediyor.” dedi. 

onur öztürk
Kor Kitap Genel Yayın Yönetmeni Onur Öztürk

Okurların gösterdiği ilginin kendilerini motive ettiğin söyleyen Öztürk, Kor Kitap olarak yayımladıkları kitapları en yaygın şekilde okurlarla buluşturmanın, en büyük hedefleri olduğunu dile getirdi. Yayımladıkları kitapların içeriklerinin yanı sıra görselliğinin de beğenilmesini çok önemsediklerini vurgulayan Öztürk, şunları ifade etti: “Mutfakta bu hassasiyet ile çaba gösteriyoruz. Bu anlamda da iyi bir çıta yakaladığımızı söyleyebiliriz.”

MARKSİZM VE TARİH

Gazeteci Aynur Toraman’ın hazırlamış olduğu Marksizm ve Tarih kitabı, İngiltere’nin en önemli Marksist tarihçilerden biri olarak görülen Christopher Hill’in tarih üzerine yazdığı ve onun tarih anlayışının ipuçlarını bulabileceğimiz altı makaleden oluşuyor: ‘Marksizm ve Tarih’, ‘Stalin ve Tarih Bilimi’, ‘Marks ve Engels’in Yorumuyla İngiliz İç Savaşı’, ‘Tarih ve Bugün’, ‘Tarih Öğretmek’ ve ‘Tarihçiler İngiliz Kapitalizminin Ortaya Çıkışını Nasıl Yorumluyor’...  Makaleler okunduğunda Christopher Hill’in söylediği ve altını çizdiği şu gerçek hatırlanacak: “Burjuvazi kendi devrimci geçmişini unutmak istiyor. Marksistler ise halkı geçmişine kavuşturuyor.”

PARİS KOMÜNÜ VE MARKSİZM  

Paris Komünü, çeşitli toplumsal öğretilerin denek taşı işlevini gördü, sekterliğin ve reformizmin küçük burjuva ideolojik niteliğinin dayanıksızlığını ortaya koydu ve bilimsel komünizmin temel doğruluğunu tarihsel olarak gözler önüne serdi. Komün deneyiminden bir sentez yapacak, Komün derslerinde işçi sınıfı için tinsel bir zenginleşme kaynağı bulacak ve işçi sınıfının mücadelesi için zorunlu teorik silahı oluşturacak gücü de yalnızca Marksizm gösterdi. Paris Komünü ve Marksizm kitabı bu önderliği komünün pratiği, Marksizm ve teorisinin gelişimi, bu teorinin işçilerle kurduğu bağ üzerinden irdeliyor ve işçi sınıfının üzerinde yarattığı etkiyi bizlere aktarıyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yıkılmaya yüz tutmuş bastonlu Abdulhamit

SONRAKİ HABER

Yeni Zelanda'da Whakaari Yanardağı patladı: 20 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa