28 Aralık 2017 01:41

Kaşıkla verip kepçeyle alanlar fedakarlık bekliyor

Asgari ücrete zam getirildiği her dönemde ülkemizde gördüklerim sistemin nasıl işlediğini açıkça gösteriyor.

Paylaş

Dilan SÜZME

Tuzla

Asgari ücrete zam getirildiği her dönemde ülkemizde gördüklerim sistemin nasıl işlediğini açıkça gösteriyor: Halka kaşıkla verilip kepçeyle alınıyor. Her geçen yıl maddi yaşam koşulları fazlaca ağırlaşıyor. İnsanlar aldığı ücretle kira mı ödesin, yiyecek, giyecek mi alsın, fatura mı ödesin, çocukların eğitim masrafını mı karşılasın şaşırıp kalıyorlar. Kendi aileme baktığımda çalışan bir anne, babam var ve bu yüzden üniversite sınavına girdiğimde tercih yapma zamanı geldiğinde “acaba şehir dışına çıksam masraflarımı karşılayabilirler mi?” diye düşünmüştüm. Asgari ücretle çalıştıkları için evin giderlerini zor karşılıyorlardı çünkü.

OKURKEN ÇALIŞMAK ZORUNDAYDIM

Dönüp halkımıza baktığımda gördüğüm manzaralar neredeyse aynı hatta daha kötü durumda olanlar var. Ben de aileme yük olmamak için hem okuyup hem de masraflarımı karşılamak için çalışmak zorundayım. Bir ev kirası fiyatına iş güvenliği ve sigortasız çalıştırılan insanlar var bu memlekette. Emekçinin aldığı ücret cebine girmeden erirken bir de hala “işçilerden fedakarlık bekliyoruz” diyenler var karşımızda. Peki soruyorum kara para aklayanlar, yolsuzlukla bizden çaldıkları paralarla Man adalarına şirket kuranlar, iliğimize kadar emip servetine servet katan patronlardan değil de evine emek götürebilmek için çalışmaktan kamburu çıkmış, okuyabilmek için okuldan arta kalan zamanda çalışan emekçi çocuklardan mı bekleniyor bu fedakarlık?

YENİ YILIN ÇAĞRIŞTIRDIĞI KAYGI VE TASA

Bir de bugünlerde şaşalı yeni yıl reklamlarıyla karşılaşıyoruz hemen her TV kanalında. Bizler ne kadar gidebiliyoruz lüks mühitlerdeki o süslü mekanlara. Bırakalım eğlenmeyi acaba evimizde dinlenebilmek için izin verecekler mi bize yeni yıl planlarını aylar öncesinden yapan sevgili patronlarımız? Yeni yılın bizde çağrıştırtığı tek duygu, kaygı ve tasadan başka bir şey değil; çünkü yeni yıl demek yeni zam demek, hayat pahalılığı demek, “biraz daha boğazından kıs” demek. Emekçiler, kadınlar, gençler olarak daha ne kadar fedakarlık yapılır bilemiyorum. Artık fedakarlık sırası iktidar ve patronlarda diye düşünüyorum. 2018’in yolsuzluktan, açlık ve sefaletten, savaştan, tacizden, tecavüzden, şiddetten uzak bir yıl olmasını diliyorum

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Değişen sistemler, kurban edilen bizler

SONRAKİ HABER

Yazar Hanım Koçyiğit’ten fantastik roman: Elké

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...